avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Comision in export
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Comision in export

Apelez la ajutorul dvs. Doresc sa inchei cu o firma din Romania un contract de vanzare-cumparare pentru anumite produse ce urmeaza a fi exportate de catre aceasta firma intr-o tara membra UE. Am propus urmatorul mod de lucru:
-contractul este de vanzare cumparare
- cumparatorul beneficiaza de un comision de 3% pentru serviciile prestate(identificarea clientilor etc)
- eu emit factura in LEI +TVA
- el emite factura in EUR clientului extern
- plata se va face astfel: dupa ce cumparatorul meu(din Romania) incaseaza c/val in EUR a produselor, isi retine comisionul de 3% si imi va achita mie in EUR suma ramasa.
- TVA-ul mi-l va achita in LEI.

In contract nu am pomenit nicaieri car ar fi contract de comision in export.
Este in regula? Daca nu va rog dati-mi cel mai bun sfat.
Cel mai recent răspuns: mandrut , utilizator 10:40, 6 Ianuarie 2011
Buna seara .
Comisionul vamal la export catre tari UE este 0.
Marius Bote .
Ultima modificare: Miercuri, 29 Decembrie 2010
Marius Bote, Practician in insolventa
Faceti o confuzie. Nu e vorba de taxe vamale. E pur si simplu vorba de un act comercial.
Buna seara.
Asa este,imi cer scuze, am fost indus in eroare un pic de titlul articolului dvs.:comision la export .
Per ansamblu,eu consider ca acest contract este un contract de vanzare cumparare standard,si cu elemente de comision pentru export .In fond,calificarea contractului este data de cuprinsul lui si nu de denumirea lui.
Inca o intrebare .Dvs.ce calitate aveti in acest circuit,cea de vanzator initial ?
Marius Bote .
Ultima modificare: Miercuri, 5 Ianuarie 2011
Marius Bote, Practician in insolventa
Eu sunt producatorul, furnizorul marfii. Ma intereseaza daca am procedat corect:
- facturare la exportator cu TVA
- incasare c/val marfa de la exportator, in EUR(mai putin TVA-ul) si un comision de 3% acordat lui
- incasare TVA de la exportator, in lei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Export in comision mandrut mandrut Apelez la ajutorul dvs. Doresc sa inchei cu o firma din Romania un contract de vanzare-cumparare pentru anumite produse ce urmeaza a fi exportate de catre ... (vezi toată discuția)
Tva extracomunitar stegeran stegeran Buna ziua. Am o problema si cautand pe forum nu m-am lamurit. Firma din Romania platitoare de TVA realizeaza un prototip pentru un produs pentru un client din ... (vezi toată discuția)
Export extracomunitar cipriandi cipriandi Buna ziua, Doresc sa va solicit ajutorul in urmatoarea probleme. Avem de cumparat cabluri electrice de la o firma din RO pe care urmeaza sa le exportam ... (vezi toată discuția)