Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Export in comision
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Export in comision

Apelez la ajutorul dvs. Doresc sa inchei cu o firma din Romania un contract de vanzare-cumparare pentru anumite produse ce urmeaza a fi exportate de catre aceasta firma intr-o tara membra UE. Am propus urmatorul mod de lucru:
-contractul este de vanzare cumparare
- cumparatorul beneficiaza de un comision de 3% pentru serviciile prestate(identificarea clientilor etc)
- eu emit factura in LEI +TVA
- el emite factura in EUR clientului extern
- plata se va face astfel: dupa ce cumparatorul meu(din Romania) incaseaza c/val in EUR a produselor, isi retine comisionul de 3% si imi va achita mie in EUR suma ramasa.
- TVA-ul mi-l va achita in LEI.

In contract nu am pomenit nicaieri car ar fi contract de comision in export.
Este in regula? Daca nu va rog dati-mi cel mai bun sfat.
nu este contract de comision in export, fiind vorba de livrari intracomunitare.
deci serviciul prestat de intermediar nu ar fi scutit de taxa, neincadrandu-se la art. 144^1 cod fiscal.
practic nu avem de-a face cu un contract de prestari servicii, ci de unul de vanzare-cumparare, intre dvs. si firma din romania si mai departe intre firma din romania si clientul din ue.
dar eu ii pod da comision de 3% pentru acest lucru, nu?
incasarea c/val marfii fara TVA o pot face in EUR iar TVA-ul in lei?