Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Ref. TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Ref. TVA

Societatea noastra doreste sa incheie un contract de comision pe baza unor facturi externe. Mai exact intermediem exportul in tari UE a unor produse alimentare, Contractul de comision se doreste sa fie facut intre societatea noastra si cea a producatorului din Romania. Se poate ca in baza acestui contract, factura pe care o emitem sa fie fara TVA, avand in vedere ca acest contract de comision va fi legat de factura externa (adica va fi o valoare procentuala din suma facturii externe)?
Sper ca m-am facut inteleasa.

Sunteti o persoana impozabila care actionati in nume propriu,dar in contul altei persoane.
Se considera ca a primit si prestat ea insasi serviciile respective.
Aveti calitatea de comisionar care actioneaza in nume propriu, dar in contul comitentului.
D.p.d.v al TVA , comisionarul este considerat atat cumparator cat si un revanzator , indiferent ca actioneaza in contul prestatorului sau in contul cumparatorului.
"structura de comisionar" la pct.19 alin.4 pentru aplicarea art.137 CF
1.momentul primirii facturii de la firma producatoare din RO
-inreg. pe ch. deductibile d.p.d.v fiscal valoarea produselor ce urmeaza a fi refacturate beneficiarului din UE.
-deduce suma de tva aferente produselor ce urmeaza a fi refacturate beneficiarului.
2.momentul refacturarii produselor
-inreg la venituri impozabile val. produselor refacturate
-colectati tva daca produsele se vand in RO
-nu colectati tva daca serviciul este consumat in afara teritoriului RO-si serviciul se considera
"neimpozabil in Romania"-daca pentru serviciul respectiv este aplicabila regula generala de taxare cf. art.133 alin.2 din CF
Pentru firma dvs nu este nevoie sa aveti in obiectul de activ realizarea produselor pe care le refactureaza, aveti calitatea de mandatar.
Obligatiile firmei dvs.:
-emiteti factura in valuta negociata, cf art.155 alin5
-nu colectati tva
-scrieti pe factura "neimpozabil inRomania" art.155 alin.5 lit k
-evidentiati fact la cursul valutar din data emiterii
-o inscrieti in Jurnalul de vanzari
-o declarati la in D300 la rd.3 si 3.1
-o declarati in D 390 cu simbolul P
Carmen Jurubita, Contabil