Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Refacturare cheltuieli cu energia
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Refacturare cheltuieli cu energia

Sunt o microintreprindere platitoare de impozit pe venit si TVA si intampin urmatoarea problema:am inchiriat un spatiu comercial pe o perioada de 6 luni. Contractul la energie este in continuare pe mine, prin urmare si factura este tot pe mine, eu urmand sa refacturez cheltuielile cu energia chiriasului. Din discutiile care au mai fost pe forum am vazut ca aceste chelt.refacturate sunt venituri ( prin urmare eu voi plati impozit pe venit 3%).Nu stiu cat de bizara poate fi intrebarea mea dar as vrea pareri: de ce nu pot la refacturare sa stornez din 605? Care ar putea fi atitudinea finantelor in acest caz.
Buna ziua,

Ordinul 3055/2009 pct 253 cu 2:

(2) Sumele colectate de o entitate în numele unor terte părti, inclusiv în cazul
contractelor de agent, comision sau mandat comercial încheiate potrivit legii, nu
reprezintă venit din activitatea curentă
, chiar dacă din punct de vedere al taxei pe
valoarea adăugată persoanele care actionează în nume propriu sunt considerate
cumpărători revânzători. În această situatie, veniturile din activitatea curentă sunt
reprezentate de comisioanele cuvenite.

Din punct de vedere al TVA:
Codul fiscal -Norme În sensul art. 137 alin. (3) lit. e) din Codul fiscal:
"(4) In cazul in care se refactureaza cheltuieli efectuate pentru alta persoana, respectiv atunci cand o persoana impozabila primeste o factura sau alt document pe numele sau pentru livrari de bunuri/prestari de servicii/importuri efectuate in beneficiul altei persoane si refactureaza contravaloarea respectivelor livrari/prestari/importuri, se aplica structura de comisionar conform prevederilor pct. 6 alin. (3) si (4) sau, dupa caz, ale pct. 7 alin. (2).
"Spre deosebire de situatia prezentata la alin. (3), in cazul structurii de comisionar persoana impozabila are dreptul la deducerea taxei aferente achizitiilor de bunuri/servicii care vor fi refacturate, in conditiile legii, si are obligatia de a colecta TVA pentru operatiunile taxabile."

Monografie:

%=401

4111=%

Desi in Ordinul 3055/2009, la corespondentele contului 461 nu apare 401, consider ca se respecta atat ordinul prin aplicarea pct 253 cu 2 cat si codul fiscal prin citatul de mai sus.

Respect,
Dan Preda.
Multumesc tare mult!