Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr. 263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr. 263/2010

Buna seara, va rog ce norme juridice echivaleaza grupa 1 de munca cu conditii deosebite de munca conform legii 263/2011 si in acest caz la ce varsta ma pot pensiona cu reducere de ani daca depun dosarul de pensionare dupa 01 ian 2011, daca am lucrat la neintrarupt din anul 1978 timp de 33 ani din care 23 grupa 1 din 1978 pana in 2001, fiind nascut la 17 08 1959 -iar acum am 51 ani si 4 luni. Mentionez ca dupa 2001 la functia pe care o am de RTVagoane la cfr, nu s-a mai acordat nici un fel de grupa. va multumesc.
legea 263/2010 Art. 158
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare, cu exceptia celor realizate in activitatile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt incadrate in conditii speciale.
(2) Adeverintele care atesta incadrarea persoanelor in fostele grupe I si/sau a II-a de munca sunt valorificate, numai in situatia in care au fost emise conform legii, pe baza documentelor verificabile intocmite anterior datei de 1 aprilie 2001.

Reducerea varstei standard de pensionare este de 5 ani din 65.Asadar limita de varsta la 60 de ani.
Din pacate ati pierdut trenul asta.
Puteati sa va pensionati pe legea 19/2000 cu art 167 indice 1, acum trebuie sa mai asteptati 3 ani si 8 luni.
Multi ani cu sanatate!
Un an cu bucurii tuturor.
va multumesc pentru respuns, va rog cum ati calculat ca ma i frebuie sa lucrez 3 ani si 8 luni? deoarece am primit un alt raspuns ca din 65 ani se scad 5 ani reducerea de grupa 1 si as iesi la limita de varsta la 60 ani?
va multumesc pentru mesaj, as vrea sa va mai intreb daca in afara de faptul ca mai trebuie sa lucrez pana la 60 ani, mai exista vreun dezavantaj daca ies la pensie dupa noua lege fata de cea veche ?
Legea 263/2010 Art. 158
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare, cu exceptia celor realizate in activitatile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt incadrate in conditii speciale.
(2) Adeverintele care atesta incadrarea persoanelor in fostele grupe I si/sau a II-a de munca sunt valorificate, numai in situatia in care au fost emise conform legii, pe baza documentelor verificabile intocmite anterior datei de 1 aprilie 2001
Art. 55
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstelor standard de pensionare, dupa cum urmeaza:
a) conform tabelului nr. 1, in situatia persoanelor care au realizat stagii de cotizare in conditii deosebite de munca;

Tabelul nr. 1

Stagiul de cotizare Reducerea varstei standard de pensionare cu:
realizat in conditii Ani Luni
deosebite
(ani impliniti)

6 1 —
8 1 6
10 2 —
12 2 6
14 3 —
16 3 6
18 4 —
20 4 6
22 5 —
24 5 6
26 6 —
28 6 6
30 7 —
32 7 6
35 8 —
Reducere de 5 ani pentru 23 ani.
Legea 19/2000 Art. 1671. - (1) Într-un interval de 10 ani de la data intrării în vigoare a prezentei legi,
persoanele care au desfăşurat activităţi încadrate în grupa I de muncă, conform legislaţiei
anterioare, pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu reducerea vârstelor standard de
pensionare, conform tabelului nr. 4."
Notă: Se prelungeşte până la data de 31 decembrie 2008 aplicarea prevederilor articolului 167
.
TABELUL Nr. 4
Reducerea vârstelor standard
de pensionare prevăzute în
anexa nr. 3
Stagiul de cotizare realizat efectiv, conform
legislaţiei anterioare, în grupa I de muncă
(ani împliniţi) (ani) (luni)
2 1 2
4 2 5
6 3 7
8 4 10
10 6 0
12 7 2
14 8 5
16 9 7
20 12 0
22 13 0
24 14 0
26 şi peste 15 0
(2) Vârstele de pensionare reduse conform prevederilor alin. (1) nu pot fi mai mici
de 50 de ani.
(3) Prevederile alin. (1) se aplicăşi în cazul asiguraţilor prevăzuţi la art. 20, dacă acestea
sunt mai avantajoase decât cele stipulate în anexele nr. 4 şi 5.
(4) Vârstele standard de pensionare din care se face reducerea prevăzută în tabelul nr. 4 sunt
cele corespunzătoare anului, respectiv lunii în care se deschide dreptul de pensie, prevăzute în
anexa nr. 3, în condiţiile realizării stagiului complet de cotizare corespunzător anului, respectiv lunii în
care se deschide dreptul de pensie
Deci reducere de 13 ani(din 64).
decembrie 2010 - martie
59 28 13 -femei 64 33 13-barbati
Eu tot nu inteleg ce doriti de fapt:intrebarea a fost de echivalare a grupei I-a cu actualele conditii deosebite,raspuns care vi l-am dat atunci si vi-l dau(il repet) si acum.Dupa legea 19/2000 indeplineati conditiile pentru limita de varsta,reducere de 13 ani din 64(probe va dau acum mai sus 13 din 64=51).La casa locala de pensii ce s-a intamplat de fapt ? Daca doreati sa iesiti la pensie pentru limita de varsta trebuia sa va primesca dosarul.De ce ati fost de fapt la casa de pensii (motivul)?Daca ati ramas sa va pensionati pe legea 263/2010 aceasta va fi la 60 de ani(probe aveti mai sus).La multi ani tuturor.