Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot sa ies la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot sa ies la pensie?

sunt nascut pe 1 decembrie 1951. vechime in campul muncii de 40 ani si 6 luni din care 28 ani grupa a 2-a.
Limita de varsta la 58 ani si 6 luni,reducere de 6 ani si 6 luni din 65.Deci indepliniti conditiile.
am fost de 2 ori anul trecut si ma amanat de fiecare data. mi a zis sa vin dupa 3 luni. in ianuarie au spus ca nu conteaza vechimea. la 60 anticipat si 65 de drept. Va multumesc
Legea 263/2010 Legea 263/2010
Art. 158
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare,
Art. 55
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstelor standard de pensionare, dupa cum urmeaza:
a) conform tabelului nr. 1, in situatia persoanelor care au realizat stagii de cotizare in conditii deosebite de munca;
Tabelul nr. 1 din Legea 263/2010, privind sistemul unitar de pensii publice

┌─────────────────────────────┬────────────────────────────────────────────┐
│Stagiul de cotizare realizat │Reducerea vârstei standard de pensionare cu:│
│ în condiţii deosebite ├──────────────────────┬─────────────────────┤
│ (ani împliniţi) │ Ani │ Luni │
├─────────────────────────────┼──────────────────────┼─────────────────────┤
│ 6 │ 1 │ - │
├─────────────────────────────┼──────────────────────┼─────────────────────┤
│ 8 │ 1 │ 6 │
├─────────────────────────────┼──────────────────────┼─────────────────────┤
│ 10 │ 2 │ - │
├─────────────────────────────┼──────────────────────┼─────────────────────┤
│ 12 │ 2 │ 6 │
├─────────────────────────────┼──────────────────────┼─────────────────────┤
│ 14 │ 3 │ - │
├─────────────────────────────┼──────────────────────┼─────────────────────┤
│ 16 │ 3 │ 6 │
├─────────────────────────────┼──────────────────────┼─────────────────────┤
│ 18 │ 4 │ - │
├─────────────────────────────┼──────────────────────┼─────────────────────┤
│ 20 │ 4 │ 6 │
├─────────────────────────────┼──────────────────────┼─────────────────────┤
│ 22 │ 5 │ - │
├─────────────────────────────┼──────────────────────┼─────────────────────┤
│ 24 │ 5 │ 6 │
├─────────────────────────────┼──────────────────────┼─────────────────────┤
│ 26 │ 6 │ - │
├─────────────────────────────┼──────────────────────┼─────────────────────┤
│ 28 │ 6 │ 6 │
├─────────────────────────────┼──────────────────────┼─────────────────────┤