Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr. 263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr. 263/2010

Buna seara, va rog ce norme juridice echivaleaza grupa 1 de munca cu conditii deosebite de munca conform legii 263/2011 si in acest caz la ce varsta ma pot pensiona cu reducere de ani daca depun dosarul de pensionare dupa 01 ian 2011, daca am lucrat la neintrarupt din anul 1978 timp de 33 ani din care 23 grupa 1 din 1978 pana in 2001, fiind nascut la 17 08 1959 -iar acum am 51 ani si 4 luni. Mentionez ca dupa 2001 la functia pe care o am de RTVagoane la cfr, nu s-a mai acordat nici un fel de grupa. va multumesc.
Lungu Constantin a scris (intr-un topic nou deschis):

va multumesc pentru raspuns, eu am fost la casa de pensii pe data de 30 12 2010 si au spus ca tabelul nr 1 este pentru conditii deosebite de munca, in cazul meu eu am 23 ani gr 1 din 1978 -2001, si nu este specificat in tabelul 1 ca grupa 1, echivaleaza cu conditii deosebite de munca, eu as vrea sa stiu precis daca am reducere de la 65 ani - 5 ani = 60 ani, pentru ca majorarea punctului cu 50% a ramas valabila in noua lege si pentru cei care au avut ani de grupa 1 inainte de 2001, multumesc pentru amabilitatea de a ajuta
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Trebuia sa le spuneti celor de la casa de pensii sa citeasca Legea nr. 263/2010, din mesajul dvs. rezulta ca n-au citit nimic. Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 60 de ani, cu conditia realizarii stagiului complet de cotizare de 35 de ani.

:offtopic: Daca doriti sa mai puneti intrebari, accesati acest topic si folositi butonul "raspunde".
va multumesc mult pentru raspuns, la casa de pensii au spus ca nu pot da informatii pentru cazul meu doar dupa ce vor primi norme de aplicare a legii 263/2011, eu as vrea sa mai raman la munca deoarece pensia e mai mica decat salariu, sper sa fie bine, va multumesc pentru raspuns
Lungu Constantin a scris:
va multumesc mult pentru raspuns, la casa de pensii au spus ca nu pot da informatii pentru cazul meu doar dupa ce vor primi norme de aplicare a legii 263/2011, eu as vrea sa mai raman la munca deoarece pensia e mai mica decat salariu, sper sa fie bine, va multumesc pentru raspuns

Ce sa mai spun stimate domn, cei de la pensii v-au dat un raspuns aiuritor. De luni ei trebuie sa emita decizii de pensie conform Legii nr. 263/2010 si va spun ca n-au norme de aplicare!

Raspunsul pe care il cautati este chiar art. 158 din Legea nr. 263/2010, articol postat de doua ori in acest topic. De iesit la pensie oricum nu puteti iesi pana la 60 de ani, asa ca spor la munca. :)