avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Iesirea din tara a copilului incredintat definitiv si ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Iesirea din tara a copilului incredintat definitiv si irevocabil unui parinte

Buna seara!
Sunt divortat din 2008 si ambii copii minori mi-au fost incredintati prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila. Dupa divort, fosta sotie nu a mai luat in nici un fel de legatura cu copiii, refuzand sa plateasca si pensia de intretinere la care a fost obligata, in ciuda tuturor plangerilor penale pe care le-am facut. Parchetele care au solutionat aceste plangeri au dat N.U.P. motivand ca fosta sotie nu are nici un fel de venit si nici nu este posesoare de casa sau terenuri. Eu am posibilitatea sa-l trimit in SUA pe baiatul cel mare (in octombrie a.c. a implinit 17 ani), pe perioada vacantei scolare in vara 2011, la sora mea care este stabilita definitiv in Las Vegas-SUA. Intrebarea este daca baiatul pleaca nu cu mine, ci insotit de un adult (in speta fata in varsta de 21 ani a fratelui meu), cu bilet dus-intors si in baza unei invitatii oficiale din partea sorei mele, in acest caz este nevoie si de semnatura fostei mele sotii? Si daca da, ce se poate face deoarece aceasta refuza sub orice forma sa dea semnatura?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 16:37, 31 Decembrie 2010
Avand in vedere ca minorii v-au fost incredintati prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila , baiatul dvs. nu are nevoie de acordul mamei pentru a parasi tara, ci doar de al dvs.
Minorul care calatoreste peste granita , neinsotit de catre parintii sai, dar insotit de o alta persoana majora are nevoie de :
-pasaport individual,
-o declaratie notariala a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat minorul (prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila) in cazul dvs.,
1.-acordul acestuia cu privire la efectuarea calatoriei respective,
2.-statul /statele de destinatie,
3.-perioada in care urmeaza sa se desfasoare calatoria,
4.-datele de identitate ale insotitorului respectiv.
- cazier judiciar al insotitorului major.
Declaratia si certificatul de cazier judiciar, precum si oricare dintre documentele care au contribuit la aprecierea indeplinirii conditiilor exercitarii dreptului la libera circulatie se prezinta, in original si in fotocopie, Politiei de Frontiera din punctul de trecere a frontierei prin care se efectueaza iesirea din tara.
Ultima modificare: Joi, 30 Decembrie 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Nu este nevoie de acordul mamei in cazul prezentat de dumneavoastra. Mergeti la notar cu actele minorului, sentinta prin care va este incredintat minorul si datele persoanei ce urmeaza sa-l insoteasca. Va mai fi nevoie si de cazierul judiciar al insotitorului.
copilului i se permite iesirea din tara cu verisoara lui cu procura de la dvs si cu hotararea de incredintare legalizata.
nu stiu daca acordul mamei e necesar pt acordarea vizei.
gi_jane2 a scris:

...
nu stiu daca acordul mamei e necesar pt acordarea vizei.


Exact. Doamna a pus punctul pe i.
Ambasada SUA e posibil sa solicite acordul mamei printre documentele cerute la eliberarea vizei. Daca aveti deja viza pentru minor, atunci nu mai aveti nici o problema. Si felicitari pentru ca va ocupati de copii. Mai rar asa tata..si mai rar asa ''mama''.
Multumesc mult tuturor celor ce mi-au raspuns la intrebare. LA MULTI ANI !

Alte discuții în legătură

Scoaterea unui minor din tara doar cu mama popescu emil popescu emil Ma numesc Popescu Dana sunt divortata si am un copil de 4 ani a carei custodie mi-a fost incredintata prin hotarare definitiva si irevocabila,eu sunt stabilita ... (vezi toată discuția)
Plecare in vacanta irina_iris irina_iris buna.ma numesc irina si vreau sa plec cu nepotul meu de 9 ani la vara in italia cu avionul.ce acte imi trebuiesc din partea parintilor(mama lui e in italia si ... (vezi toată discuția)
Emigrare cu copil minor incredintat dausioana dausioana sunt divortata si prin sentinta definitiva si irevocabila mi s-a incredintat minorul de 4 anisori.intrebarea mea este daca pt a pleca in sua definitiv cu ... (vezi toată discuția)