avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... plecare in vacanta
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

plecare in vacanta

buna.ma numesc irina si vreau sa plec cu nepotul meu de 9 ani la vara in italia cu avionul.ce acte imi trebuiesc din partea parintilor(mama lui e in italia si e divortata de tatal lui care e in romania-mama lui are hotarare judecatoreasca prin care i sa incredintat copilul sa-l creasca si sa-l educe).exact ce acte imi trebuiesc?pasaport?procura?....
Cel mai recent răspuns: terry13 , utilizator 12:08, 28 Iulie 2009
trebuie sa ai procura autentificata din partea mamei, pasaport si acordul tatalui,daca la divort s-a stabilit ca tatal are drept de vizitare si exista program in acest sens stabilit prin sentinta judecatoreasca.
succes
Tot ce aveti nevoie este in ghid:

[ link extern ]
irina_iris a scris:

buna.ma numesc irina si vreau sa plec cu nepotul meu de 9 ani la vara in italia cu avionul.ce acte imi trebuiesc din partea parintilor(mama lui e in italia si e divortata de tatal lui care e in romania-mama lui are hotarare judecatoreasca prin care i sa incredintat copilul sa-l creasca si sa-l educe).exact ce acte imi trebuiesc?pasaport?procura?....


Politistii de frontiera permit iesirea din tara unui cetatean roman minor - numai daca este insotit de o persoana fizica majora - si este titular al unui pasaport individual (carte de identitate) si calatoreste insotit de o alta persoana fizica majora, numai daca persoana insotitoare prezinta o declaratie a ambilor parinti sau a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat minorul (prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila), a parintelui supravietuitor ori a reprezentantului sau legal, care cuprinde:
- acordul acestora cu privire la efectuarea calatoriei respective;
- statul (statele de destinatie);
- perioada in care urmeaza sa se desfasoare calatoria;
- datele de identitate ale insotitorului respectiv;
- extrasul de cazier judiciar al insotitorului;
la divort s-a stabilit drept de vizita din pratea tatalui.dar chiar imi trebuie pasaport sau pot sa merg cu buletinul?precizez ca minorul nu are buletin.sau nu poate sotul meu sa-l ia el pe pasaportul lui daca ii face lui procura sora mea?multumesc
Numai pasaportul parintilor.
Daca nu exista posibilitatea asta, va avea pasaport individual. La eliberarea pasaportului va fi necesar acordul mamei careia i s-a incredintat minorul printr-o decizie definitiva si irevocabila.
Sau, in cazul dvs., procura data de mama cuiva sa dea declaratie.

Alte discuții în legătură

Minor care paraseste in vacanta tara Oana Gabriela Oana Gabriela As dori sa stiu daca un minor este incredintat mamei, poate parasi tara impreuna cu mama fara acordul notarial de la tata si baza legala. Multumesc. (vezi toată discuția)
Iesirea minorului din tara mish mish Imi puteti spune daca un minor, aflat in ingrijirea mamei(sentinta judecatoreasca in urma divortului), poate iesi din tara(in vacanta) fara acordul scris al ... (vezi toată discuția)
Iesire din tara cu copil ramibebe ramibebe am o nelamurire.trebuie sa plec din tara cu copilul.am procurile de la tatal lui,dar eu nu sunt mama naturala.el la divort a primit incredintarea minorului ... (vezi toată discuția)