Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sindicat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sindicat

Daca nu mai suntem 15 membri in grupa sindicala in urma restructurarilor ,mai putem functiona ca si sindicat la nivel de institutie?Mai putem avea lider?
15 este numarul minim de membrii pt. constituirea unui sindicat, dar aceste persoane pot sa-si desfasoare activitatea nu numai la acelasi angajator, ci si la angajatori diferiti, cu conditia insa ca ele sa actioneze in aceeasi ramura sau profesiune. (art. 2 alin. 2 Legea 54/2003 constituirea, organizarea, functionarea, reorganizarea si incetarea activitatii organizatiei sindicale)