Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

n.01.08 1956 am lucrat::21ANI-4LUNI-@ZILE COND SPECIALE LEGEA226/2006-GR2 10ANI- 8LUNI-25ZiLE gr3 cond normale 2ANI ARMATA1AN-3LUNI-23ZILE CIND POT IESI LA PENSIE DE DREPT? VA MULTUMESC ANTICIPAT
In cazul dvs. varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

Pentru perioadele lucrate in grupa II de munca si in conditii speciale varsta standard de pensionare se reduce cu 12 ani si 6 luni (presupun ca ati lucrat in conditii speciale si ulterior datei de 1 aprilie 2001, deci ati realizat stagiul complet de cotizare de 35 de ani).

Conform Legii nr. 263/2010 puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 52 de ani si 6 luni, varsta pe care ati implinit-o. Incepand de saptamana viitoare puteti sa depuneti la casa de pensii cererea privind acordarea pensiei pentru limita de varsta.