Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... posibila pensionare!?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

posibila pensionare!?

buna ziua

imi puteti spune,va rog,cand ma pot pensiona

-nascut in oct-1956
35 ani lucrati din care in grupa a-2-a:
-6ani cu 100%
-11 ani si 3luni cu 70%
-5ani si 1 luna cu 85%
-9luni cu 95%

-si din 01.04.2001 pana in 31.12.2006 incadrat la Conditii deosebite legea 19/2000 si HG 261

o zi buna si va multumesc anticipat

bobocel56, utilizator
1. Pentru un barbat nascut in octombrie 1956 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru anii lucrati in grupa a II-a mde munca si in conditii deosebite:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni (65/0 - 5/6 = 59 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 6 ani (35 + 6 = 41 de ani).

3. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani si 6 luni, in aprilie 2016.

4. Nu se mai pune problema unei pensii anticipate sau anticipate partiale deoarece acestea se pot solicita la varsta de 60 de ani, deci dupa ce solicitati pensia pentru limita de varsta.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane