Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Intrebare pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Intrebare pensionare

sunt nascut in 1956,am 37ani de munca,din care 16ani grupa 1,+5ani grupa speciala cand pot iesi la pensie?
1. Pentru un barbat nascut in 1956 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 16 ani lucrati in gr. I de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 8 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 8 ani.

3. Pentru cei 5 ani lucrati in conditii speciale de munca (in procent de 100%):
- se rduce varsta standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni;
- se adauga la stagiul de cotizare 2 ani si 6 luni.

4. Asadar:
- varsta standard redusa de pensionare este de 65/0 - 8/0 - 2/6 = 54 de ani si 6 luni;
- stagiul de cotizare este de 37/0 + 8/0 + 2/6 = 47 de ani si 6 luni.

5. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 54 de ani si 6 luni, adica oricand de azi inainte.
multumesc mult de tot,sa va de-a Dumnrzeu tot ce va doriti.