Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii contract de munca timp partial
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

contract de munca timp partial

Exista o limita maxima a numarului de ore lucrate in cazul angajarii unei persoane la mai multe societati com. cu contract de munca cu timp partial?
Va multumesc mult .
Desi art. 111 din Codul muncii spune ca durata maximă legală a timpului de muncă nu poate depăşi 48 de ore pe săptămână, inclusiv orele suplimentare, in practica nu se tine cont de acest aspect, si puteti avea mai multe contracte cu timp partial, care cumulate sa depaseasca aceasta perioada.
Se considera ca durata de maxim 48 de ore pe săptămână se referă la un singur contract individual de muncă.
Marcel Mihalache, Avocat
Întrucât dispoziţiile art. 111 din Codul muncii se referă la un singur contract, rezultă că, în cazul salariaţilor cumularzi, nu se aplică interdicţia privind durata maximă legală a timpului de munca ::))