Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sporul de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sporul de vechime

Buna seara si La Multi Ani!
Am si eu o intrebare: Angajatorii - firme private sunt obligati sa acorde sporul de vechime dupa aceleasi legi/reguli cu cei de la stat, sau ofera atat cat "isi permit"?
Mai concret: Este corect ca o persoana cu 31 ani vechime in munca, ce pana acum a avut max. de spor de vechime, sa primeasca de la angajatorul care a preluat ferma la care persoana in cauza a lucrat, numai 15%?
Va multumesc.
Raspuns 1 - pentru societati care au peste 20 de angajati:
DA, acordarea sporului de vechime este obligatorie daca acesta nu a fost inclus in salariul de baza. Aceasta obligatie a fost instituita prin Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National . In conformitate cu prevederile art. 241 din Codul muncii si art. 11 din Legea 130/1996, republicata, clauzele acestui contract produc efecte pentru toti salariatii incadrati la toti angajatorii din tara.
Mai mult, potrivit art. 41 din CCMUN, dvs. va trebui sa acordati salariatilor cel putin urmatoarele sporuri:

a) pentru conditii deosebite de munca, grele, periculoase sau penibile, 10 % din salariul de baza;

b) pentru conditii nocive de munca, 10% din salariul minim negociat la nivel de unitate;

c) pentru orele suplimentare si pentru orele lucrate in zilele libere si in zilele de sarbatori legale ce nu au fost compensate corespunzator cu ore libere platite se acorda un spor de 100% din salariul de baza;

d) pentru vechime in munca, minimum 5% pentru 3 ani vechime si maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de baza;

e) pentru lucrul in timpul noptii, 25% din salariul de baza;

f) pentru exercitarea si a unei alte functii se poate acorda un spor de pana la 50% din salariul de baza al functiei inlocuite; cazurile in care se aplica aceasta prevedere si cuantumul se vor stabili prin negocieri la contractele colective de munca la nivel de ramura, grupuri de unitati sau unitati.

Sporurile prevazute la lit. a) si b), nu se includ in salariul de baza si nu se mai acorda dupa normalizarea conditiilor de munca in conformitate cu dispozitiile art. 25 din CCMUN pe anii 2007-2010.

Va trebui sa stabiliti prin contractul colectiv de munca la nivel de unitate sau prin Regulamentul Intern, transele de vechime si procentul sporului de vechime aferent fiecarei transe. In practica, procentul sporului de vechime variaza in functie de urmatoarele transe de vechime:

5% - intre 3 - 5 ani vechime in munca
10% - intre 5 - 10 ani vechime in munca
15% - intre 10- 15 ani vechime in munca
20% - intre 15- 20 ani vechime in munca
25% - peste 20 ani vechime in munca.

Raspuns 2- pentru societatile cu pana la 20 de angajati
sporurile sunt cele prevazute in Codul Muncii ( ex. spor de noapte 15%)

:luck:

ContSters167247, utilizator
TeoSaf44 a scris:

Buna seara si La Multi Ani!
Am si eu o intrebare: Angajatorii - firme private sunt obligati sa acorde sporul de vechime dupa aceleasi legi/reguli cu cei de la stat, sau ofera atat cat "isi permit"?
Mai concret: Este corect ca o persoana cu 31 ani vechime in munca, ce pana acum a avut max. de spor de vechime, sa primeasca de la angajatorul care a preluat ferma la care persoana in cauza a lucrat, numai 15%?
Va multumesc.

Sunt aceleasi reguli de acordare a sporului de vechime .. legea nu face interdictie intre societati care au sau nu un anumit numar de salariati.
Pentru vechime în munca, se acorda un spor de minimum 5% pentru 3 ani vechime si maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de baza.
Vreau sa vad societatile private care acorda acest spor. Am avut proces pentru spor de noapte (15% - acordat conform cu Codul muncii si 25% pretins, conform CCMUN)
A ramas 15%....
Daca partile convin sa aplice aceste sporuri (in afara existentei unui contract colectiv de munca), este cu totul altceva. Se aplica sporul convenit.
Eu am dat cadrul legal minimal.

:luck:
ContSters167247, utilizator
io_ha_na_c a scris:

Vreau sa vad societatile private care acorda acest spor. Am avut proces pentru spor de noapte (15% - acordat conform cu Codul muncii si 25% pretins, conform CCMUN)
A ramas 15%....

:luck:

Sunt foarte multe societati care acorda acest spor ...
Nu despre asta e vorba. Insist. Nu din mandrie. Am castigat proces pe tema aceasta.
Vreau, va rog, pareri.

La multi ani, freeelis!!!:luck:Si sa ne stai aproape si in Noul An 2011:coffee:

Multumesc
ContSters167247, utilizator