Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor de noaptee
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor de noaptee

Buna ziua! As dori sa stiu si eu daca la firma unde lucrez nu exista un CCM (contract colectiv de munca) ar trebui sa iau aminte de el cu privire la vreun articol de acolo? De exemplu: in CCM la art. 41, alin. 3, lit. e se stipuleaza ca pentru lucrul in timpul noptii se acorda spor de 25% din salariul de baza, iar in Codul Muncii la art. 123 lit. b se stipuleaza ca sporul este de minimum 15% din salariul de baza pentru fiecare ora de munca de noapte prestata.
Avand aceasta situatie, eu dupa ce treuie sa ma iau? Pentru ca este clar ca sunt doua sporuri diferite pentru aceeasi situatie.
Va multumesc!
Codul muncii prezinta cadrul general ce trebuie aplicat. In cazul existentei unui CCM acesta reprezinta cadrul special - deci se va aplica CCM, intrucat specialul deroga de la general, CCM este rezultatul unei negocieri, fiind legea partilor. Important este sa verificati existenta unui CCM la nivel de unitate, ramura, etc, CCM este obligatoriu pentru toate unitatile cu mai mult de 21 de angajati .Dupa cum ati aratat si dvs in art.41 alin.3 din Contractul colectiv de munca pentru anii 2007-2010 coeficientul prevazut ested e 25%. Ca si concluzie se vor aplica prevederile CCM.
Codul munci stabileste sporul minim de la care pleaca negocierile in cadrul CCMUN. CCMUN este cel care trebuie aplicat, respectiv art. 41, alin. 3, lit. e asa cum bine ati observat. Daca la nivel de unitate exista CCM, prevedile acestuia nu pot cantine clauze inferioare prevederilor CCM unic national sau pe ramuri de activitati.