avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 867 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sporul de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sporul de vechime

Buna seara si La Multi Ani!
Am si eu o intrebare: Angajatorii - firme private sunt obligati sa acorde sporul de vechime dupa aceleasi legi/reguli cu cei de la stat, sau ofera atat cat "isi permit"?
Mai concret: Este corect ca o persoana cu 31 ani vechime in munca, ce pana acum a avut max. de spor de vechime, sa primeasca de la angajatorul care a preluat ferma la care persoana in cauza a lucrat, numai 15%?
Va multumesc.
io_ha_na_c a scris:

Si mie mi s-ar parea logic sa avem prevederi unitare in Codul muncii si in CCMUN. Ce spor de noapte trebuie sa aplic avand in vedere prevederile celor doua acte normative?!


Codul muncii- 15%
Art. 123. - Salariatii care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte
beneficiaza fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a
zilei de munca, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza, fie
de un spor la salariu de minimum 15% din salariul de baza pentru fiecare ora de
munca de noapte prestata.


CCMUN

25% - Potrivit dispozitiilor art. 41 alin. (3) lit. e) din Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010, pentru lucrul in timpul noptii salariatii beneficiaza de 25% din salariul de baza.

Multumesc


:luck:


Neintelegerile care apar in asfel de cazuri sunt datorate interpretarii gresite a raportului dintre Codul muncii si celelalte acte normative ce deriva de la acesta (in cazul nostru CCMUNN).
Codul muncii este lege organica ce fixeaza clauzele minime de la care sa plecat in negocierea CCMUNN.
Odata intrat in vigoare CCMUNN este logic ca acesta sa fie respectat asa cum spune chiar Codul muncii:
art. 40 (2)
Angajatorului in revin, in principal, urmatoarele obligatii:

c) sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca;

Multi angajatori "fac greseala" de a acorda drepturile din Codul muncii
ispititi fiind de nivelul lor mai mic decat in CCMUNN si de faptul ca pot motiva angajatului cu....... Codul muncii.
Aceasta motivare nu are cum sa stea in fata instantei.
De curand am castigat un proces cu angajatorul chiar pe aceasta "tema".


io_ha_na_c a scris:


Vreau sa vad societatile private care acorda acest spor. Am avut proces pentru spor de noapte (15% - acordat conform cu Codul muncii si 25% pretins, conform CCMUN)
A ramas 15%....
Daca partile convin sa aplice aceste sporuri (in afara existentei unui contract colectiv de munca), este cu totul altceva. Se aplica sporul convenit.
Eu am dat cadrul legal minimal.




Mi-e greu sa cred ca ..."a ramas 15%".
Aici a fost fie o aparare foarte slaba , fie o instanta foarte... slaba ,ca sa nu-i zic altfel.
In ceea ce priveste convenienta partilor despre care spuneti, aceasta poate ramane atata timp cat ea nu este supusa cenzurii legii.
Fiind sub limita legii nu-i poate rezista acesteia.
Ultima modificare: Luni, 3 Ianuarie 2011
rosu gheorghe, utilizator
Multumesc:wave::luck:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sporul de vechime ContSters74221 ContSters74221 exista obligativitatea platii unui spor de vechime la societatile private? daca da ,cat este in procente? (vezi toată discuția)
Contract colectiv la nivel national - sporuri ContSters60781 ContSters60781 As dori sa intreb daca sporurile prevazute in art 41 al CCM la niv national, trebuie sa se aplice in toate unitatile, chiar si la cele din domeniul privat. Ma ... (vezi toată discuția)
Spor de noaptee mitrache_v mitrache_v Buna ziua! As dori sa stiu si eu daca la firma unde lucrez nu exista un CCM (contract colectiv de munca) ar trebui sa iau aminte de el cu privire la vreun ... (vezi toată discuția)