Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general AVASURI DE LA CLIENTI
Discuție deschisă în Contabilitate în general

AVASURI DE LA CLIENTI

Am un client care in contul unor viitoare livrari de marfuri mi-a virat prin banca o suma de bani sa zicem 10.000 lei.Cum inregistrez in contabilitate aceasta suma/
Multumesc
La multi ani!

Incasarea avansului primit de la client se inregistreaza astfel:

5121=419 10.000 lei

Nu ati emis si factura de avans?

Gabrielle Monique a scris:

Nu ati emis si factura de avans?

deloc intamplatoare aceasta intrebare pentru ca aveti obligatia de a e emite factura de avans CF art 155 " persoana impozabilă trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar pentru suma avansurilor încasate în legătură cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care a încasat avansurile, cu excepţia cazului în care factura a fost deja emisă."

-inregistrari contabile in acest caz sunt:
1.emiterea facturii de avans: 411= 419/4427
2.incasarea avansului:5121=411
3.emiterea facturii de livrare/prestare: 411=7xx/4427
4.stornarea facturii de avans:411=419/4427 in rosu
katica, utilizator
katica a scris:

Gabrielle Monique a scris:

Nu ati emis si factura de avans?

deloc intamplatoare aceasta intrebare pentru ca aveti obligatia de a e emite factura de avans CF art 155 " persoana impozabilă trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar pentru suma avansurilor încasate în legătură cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care a încasat avansurile, cu excepţia cazului în care factura a fost deja emisă."

-inregistrari contabile in acest caz sunt:
1.emiterea facturii de avans: 411= 419/4427
2.incasarea avansului:411=5121
3.emiterea facturii de livrare/prestare: 411=7xx/4427
4.stornarea facturii de avans:411=419/4427 in rosu

exact PENTRU COLECTAREA tva NU DE ALTA DAR STATUL ISI VREA DREPTUL:))