avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 185 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general AVASURI DE LA CLIENTI
Discuție deschisă în Contabilitate în general

AVASURI DE LA CLIENTI

Am un client care in contul unor viitoare livrari de marfuri mi-a virat prin banca o suma de bani sa zicem 10.000 lei.Cum inregistrez in contabilitate aceasta suma/
Multumesc
Cel mai recent răspuns: iubestedariarta , utilizator 16:06, 2 Ianuarie 2011
La multi ani!

Incasarea avansului primit de la client se inregistreaza astfel:

5121=419 10.000 lei

Nu ati emis si factura de avans?

Gabrielle Monique a scris:

Nu ati emis si factura de avans?

deloc intamplatoare aceasta intrebare pentru ca aveti obligatia de a e emite factura de avans CF art 155 " persoana impozabilă trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar pentru suma avansurilor încasate în legătură cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care a încasat avansurile, cu excepţia cazului în care factura a fost deja emisă."

-inregistrari contabile in acest caz sunt:
1.emiterea facturii de avans: 411= 419/4427
2.incasarea avansului:5121=411
3.emiterea facturii de livrare/prestare: 411=7xx/4427
4.stornarea facturii de avans:411=419/4427 in rosu
Ultima modificare: Duminică, 2 Ianuarie 2011
katica, utilizator
katica a scris:

Gabrielle Monique a scris:

Nu ati emis si factura de avans?

deloc intamplatoare aceasta intrebare pentru ca aveti obligatia de a e emite factura de avans CF art 155 " persoana impozabilă trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar pentru suma avansurilor încasate în legătură cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care a încasat avansurile, cu excepţia cazului în care factura a fost deja emisă."

-inregistrari contabile in acest caz sunt:
1.emiterea facturii de avans: 411= 419/4427
2.incasarea avansului:411=5121
3.emiterea facturii de livrare/prestare: 411=7xx/4427
4.stornarea facturii de avans:411=419/4427 in rosu


exact PENTRU COLECTAREA tva NU DE ALTA DAR STATUL ISI VREA DREPTUL:))

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura incasata de doua ori nicolpa nicolpa Azi cand am sunat la banca am aflat ca un client extern ne-a platit o factura de doua ori(din greseala) in luna decembrie. Cum inregistrez acest lucru in luna ... (vezi toată discuția)
Venituri in avans birta birta o incasare prin banca pentru firma constructii in decembrie 2009 poate fi operata in 472 fiind lucrari ce se vor executa in 2010 deci si cheltuielile se vor ... (vezi toată discuția)
Incasare avans. este necesar factura? ade31 ade31 Buna ziua, Am incasat in banca un avans de la persoana fizica pentru constructia unei cabane. Firma noastra e platitoare de TVA. Este necesar sa fac factura ... (vezi toată discuția)