Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... violare de domiciliu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

violare de domiciliu

Buna ziua am si eu o intrebare daca la cazul plangere penala violre de domiciliu si violenta fara martori si este la prima abatere ce consecinte se aplica ? Va multumesc !
Orice plangere trebuie dovedita ori daca nu exista martori nu va exista nici sanctiunea.
Apoi, in ambele infractiuni- respectiv violarea de domiciliu si lovirea si alte violente exista posibilitatea impacarii partilor, caz in care este inlaturata raspunderea penala a faptuitorului.
As dori sa va pot povesti toata intamplarea dar cum sa fac ?
Folositi optiunea "raspunde" si povestiti-ne ce si cum s-a intamplat...;)
Scrieti chiar aici si cei de pe forum va vor raspunde in cel mai scurt timp.

Daca nu au fost martori,dar se poate demonstra ca a exsitat fapta,s-ar putea face ca infractorul sa isi recunoasca fapta,iar cu probele stranse de politisti,se poate ajunge la o candamnare.

Dati detalii.
Uitati asta e povestirea : Sora me mai mare traieste i concubinaj de 6 luni timp in care a fost batuta de mai multe ori, alungata acasa amenintata, inclusiv amenintari adresate parintilor, mie , injurii, Pe data de 26.12.2010 eu impreuna cu parinti si prietena mea veneam de la bunici de la Dorohoi iar pe drum tata a fost sunat de catre sora mea de pe telefonul concubinului ei si l a instiintat pe tata ca a batut o pana a lesinat si a udat o cu apa pana si a revenit. A amenintat o cu un topor ca o omoara pe ea cat si pe familia noastra. Noi ne am dus sa o luom acasa dar cand aproape la 2-3 km de casa concubinului ei sora mea era pe drum batuta si uda cum a lesinat si a udat o cu apa. Am luat o in masina am incercat sa o calmam si sa ne povesteasca ce s a intamplat. S a intamplat ceea ce ne a si zis la telefon cand a sunat pe tatal meu. Atunci ne am dus acasa la concubinul ei sa i luam hainele si lucrurile ei aflate in casa lui. Am intrat in casa si am cerut explicatii de ce a batut o si a amenintat o. El adica concubinul sorei mele a inceput sa ne ameninte ca noi nu avem ce cauta in casa ca el nu are de dat explicatii noua , in acelasi timp a sarit cu mainile la gat la tatal meu strangandu l de gat. In acel moment eu vazand ca il batepe tata l am lovit cu pumnul pentru al salva pe tatal meu, moment in care el a ramas asezat pe pat si nu a m ai zis nimic. Atunci sora mea si a luat hainele si am plecat acasa la noi. Ajungand acasa dupa aproximativ 20 de minute a venit concubinul sorei si a aruncat cu pietre in geamuri si in peretele de la apartamentul parintilor. Am iesit cu tatal meu in fata blocului iar la o distanta de circa 50 de metri era o masina din care s a coborat concubinul cu inca 2 indivizi cu bate de lemn in mana venind spre noi si amenintandu ne. In acel moment am intrat in casa si am sunat la 112 dupa care am mers la Politie si am dat declaratii pentru aceste fapte. A doua zi pe data de 27.12.2010 in jurul orelor 12.00 - 13.00 asa numitul concubin a venit cu inca un individ si a intrat in casa unde se afla numai sora mea si iubita mea fara acordul nimanui unde a lovit o pe prietena mea care se afla la mine si amenintand o ca daca nu ma duc eu impreuna cu tata sa mi cer iertare de la el vin si ne da foc. Coborand scarile la intrarea in bloc s a intalnit cu mama mea care venea de afara si a amenintat o si pe ea ca daca nu mergem sa ne cerem iertare de la el vine si ne da foc. Atunci mama mea l a intrebat cu ce drept a venit el in casa si cu ce drept ne ameninta si sa i fie rusine pentru ceea ce face atunci el s a intors din drum si a lovit o cu pumnul in ochi, apoi s a urcat in masina cu care venise impreuna cu cel care intrase in casa si cu inca alti indivizi care il asteptau in masina. Tata nu era acasa era la servici iar eu ieram iesit afara. Dupa ce au plecat am fost anuntat de prietena mea care m a sunat si am venit acasa de urgenta si am sunat din nou la 112. Dupa care mai tarziu am mers din nou la Politie si am depus plangere penala. Mama a scos certificat medico legat si l am predat politiei. Pe data de 31.12.2010 sora mea a fugit din nou la el in ciuda faptului ca e deja a depus cerere la parchet pentru bataile primite . Nu stim si nici nu intelegem cu ce o ameninta de se intoarce mereu la el caci ea a m ai venit acasa de cateva ori si nu a stat de cat 2 3 zile si a fugit iar la el . El ne a sunat impreuna cu ea si ne a amenintat sa ne retragem plangerea penala caci el a intrat cu acordul sorei mele in casa dar nu ea este proprietarul casei. A m ai adaugat ca a facut si el plangere penala pentru ca am intrat in casa la el si l am lovit eu si ca sora mea este martorul lui . Dar sora mea deja a declarat ca a vazut cand el a lovit o pe mama, dar acum ea a spus ca daca o sa fie intrebata de organele de drept o sa zica ca nu a vazut cand el a lovit o pe mama.
1.Pentru fapta comisa de mine si tata ca am intrat in casa la el si ca l am lovit deoarece il sugruma pe tata ce pedeasa se aplica in cazul nostru neavand cazier nici antecedente penale nici nimic?
2.El mai are dosare penale si acum pentru fapta facuta de el ce sanctiuni i se aplica ?
Mentionez ca noi , familia noastra nu vrem sa ne retragem plangere dar el ne ameninta in continuare pentru a ne retrage plangerea.

VA MULTUMESC PENTRU AJUTOR!