Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Lovituri, dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Lovituri, dosar penal

buna seara!
imi cer scuze daca va deranjez dar am si eu o mare problema in legatura cu o minora. eu am 21 de ani traiesc in concubinaj si am si un copil. intr-o seara m-am certat cu concubinu si m-am mutat la mama. tin sa mentionez ca stam in acelasi cartier la o distanta de o strada. dupa cateva zile ne-am impacat dar eu tot la mama acasa stateam, ne vedeam , ieseam in oras...m-am mutat iar la el impreuna cu copilul bineinteles, toate bune si frumoase pana am vazut in telefonul lui niste mesaje de la o vecina din cartier. acele mesaje aratau ca au fost impreuna cat timp eu am stat la mama.au trecut cateva saptamani si trecand pe strada am vazuto pe mama vecinei ''minorei'' stand la poarta. m-am oprit la ea si iam spus de fata dansei si de concubinul meu. a zis ca nu stia nimik si ca ii rupe paru din cap si ca o bate, ca nu credea ca ea sa faca asa ceva mai ales ca avem si un copil.iam spus ca vreau sa vorbesc si cu fata si mia zis sa vin peste 30 de minute ca vine de la scoala. peste 30 de minute m-am dus la ea la poarta si am strigat la ea, tin sa mentionez ca atat fata cat si mama ei au insistat o perioada de vreo 15 minute sa intru la ele in curte sa vorbim spunandumi sa nu imi fie frica ca nu imi fac nimic. nu am acceptat m-am asezat la poarta pe banca si am vorbit cu ele. i-am cerut cateva explicatii fetei, am intrebato cum sa intamplat stia ca avem un copil. am vrut sa asult si varianta ei pentru ca ascultasem si varianta concubinului. bine inteles ca atat varianta concubinului cat si varinta fetei nu corespundeau deloc una cu alta, a mai chemat si o prietena de a ei am intrebat-o si pe fata aia si mia spus ca nu stie prea multe.dupa o discutie calma le-am spus la fete sa nu mai faca asa ca distrug casele la oameni, mama fetei m-a aprobat si mi-a cerut sa vin si cu concubinul sa lamurim lucrurile.iam spus ca este la servici si daca o sa mai am ceva sa o intreb o sa mai vorbim si au spus ca sunt de acord si am plecat. A doua zi, m-am dus cu o prietena sa imi cumpar o pereche de blugi si m-am intanlit cu o alta vecina care este colega de clasa la liceu cu ''minora''. aceasta colega mi-a spus ca ''minora'' impreuna cu mama sa au vrut sa ma bage cu o zi in urma in curte sa ma bata. am stat cu ea de vorba vreo 10 minute dupa care vine si '' fata minora''. iam spus colegei sale sa stea putin ca vreau sa o intreb daca e adevarat si de ce vroia sa faca asta. in timp ce se apropia de noi am vazut ca a deschis geanta si umbla in ea.nu am apucat sa scot nici 2 vorbe ca ea a scos un spray paralizant si mi-a dat cu el in fata. din fericire nu mi-a afectat ochii decat fata si nasul ma usturau ingrozitor. am apucato de mana si ne-am ''luptat'' putin incercand sa ii iau spray-ul paralizant pentru ca inca il tinea apasat, apoi a venit prietena mea si i la luat. in acest timp ia cazut si telefonul. am tipat la ea ca de ce a facut asta ca nu e sanatoasa si ca o sa aiba probleme mari cu politia pentru spray-ul acela. am ajuns acasa m-am spalat bine de spray pentru ca trebuia sa ma duc la mama acasa sa imi iau copilul si nu ma puteam duce asa. in telefonul meu era cartela concubinului meu.dupa vre- 30 de minute suna mama fetei pe cartela concubinului. a inceput sa tipe la mine, sa ma injure, sa imi zica ca ma muta din giurgiu si ca de ce i-am batut fata. eu nu am batut-o doar am incercat sa ii iau spray-ul ceea ce mi se pare destul de normal, si mai mi-a spus ca ma asteapta ea pe mine cand trec pe strada si ca ma nenoroceste ea si ca o sa muste din mine dupa care i-am inchis telefonul. mai trece 1 ora si plec la mama sa imi iau copilul. am vazuto la poarta pe ea si pe mama ei si am trecut pe partea cealalta . au traversat si ele si iam spus sa ma lase ca nu vreau cearta si mama ei ma apucat de par si mi-a dat 2 palme, am fugit de akolo, m-am dus inapoi acasa unde convietuiesc cu concubinul si am sunato pe sora mea si iam explicat totul. a venit sora mea mai mare cu 2 ani impreuna cu prietena cu care ma dusesem sa cumpar blugi. ne-am oprit la ele in poarta sa vorbim , sa lamuri situatia , si mama ei era la fel de revoltata si zicea ca e smechera ea, a iesit si sotul dansei care nici el nu era mai prejos, sora mea ia explicat ca pentru sprayul paralizant poate sa-i faca dosar penal si dupa o cearta, am reusit sa calmez spiritele putin si cazusem de comun acord sa icem ca nimic nu sa intamplat si sa ne vedem fiecare de trebuirile noastre.i-am spus ca nu vreau sa trec cu copilul meu pe strada si sa ma iau cu ele la cearta sa pateasca ceva copilul sa se duca in sosea sau sa se sperie pentru ca este foarte mic.a 2-a zi minora impreuna cu mama ei se duc la politie si depun plangere impotriva mea , a prietenei mele si a surorii mele cum ca m-am dus dupa ea la liceu sa o bat impreuna cu prietena mea si dupaia am venit iar cu sora mea si cu prietena mea la ea la poarta si am batut-o iar. lucru total neadevarat.. mai tin sa mentionez ca politistul care se ocupa de caz a venit la mama acasa pentru ca eu acolo am domiciliul in buletin si ia spus ca mai tine plangerea 1 saptamana ca sa avem timp poate ne impacam, sa ma duc sa vorbesc cu ea daca nu o sa imi faca dosar penal ca vrea sa adauge la dosar si un certificat medico-legal, dar nu stiu pe ce baza scoate ea acest certificat pentru ca eu nu i-am facut nimic, nici prietena mea nici sora mea. am incercat sa o chem pe mama ei sa vorbim pentru ca am vazut-o in curte si nu a vrut sa vorbeasca cu mine mi-a intors spatele.eu acum ce fac, ma aleg si cu spray paralizant in fata si cu dosar penal? ce pot sa fac ? va rog ajutati-ma, am si un copil mic de 1 am si 3 luni si nu vreau sa se intample ceva rau. va rog ajutati-ma
voicu_diana, utilizator
Buna seara. Daca situatia este asa cum ati prezentat-o faceti si Dvs Plangere penala impotriva domnisoarei respective.
Roxana alina Stancu , Avocat
cum o formulez si imi trebuie martori din cate stiu, erau cateva fete la magazinul care se afla la circa 50 de metrii de poarta fetei, trebuie sa le mentionez in plangere , nume prenume etc? si unde depun plangerea la politistul la care au fost ele sau nu are importanta?
Depuneti plangerea la politie.
Nu conteaza politistul.
Probabil ca ulterior veti ajunge tot la acel politist sau la un al treilea politist.
In plangerea penala pe care o faceti detaliati faptele pe care le-ati povestit si aici, iar organul de cercetare are obligatia de a o incadra in drept. Este bine sa mentionati ca si martori persoanele care au participat la evenimente. Chiar daca plangerea este depusa la o sectie de politie care nu are competenta, ea se va inainta pe cale administrativa organului competent.
Practic locul unde sustineti ca a fost savarsita infractiunea determina competenta dar o puteti depune si la domiciliul partii vatamate (domiciliul dvs.).
si ce credeti ca se va intampla , dvs stiti mai bine si mai multe. imi va deschide dosar penal? am auzit multe despre acea mama si fiica si am rama cu gura cascata pt ca pe fata o credeam cuminte. am auzit ca s-ar pune pt ele niste vecine ca martori ca si asa stau toata ziua la barfa impreuna.si cu certificatul medico legal presupun ca il scoate pe bani. ce ar putea sa se intample ? mi-e frica pt ca nu vreau nici sa ii platesc sute de milioane, nici sa fiu inchisa pt o pustoaica care destrama familii. si cu sprayul acela... are dreptul sa il poarte si sa il foloseasca asa aiurea? cand i-am spus tatalui ei ca nu are voie cu spray paralizant a zis ca nu are el asa ceva in casa ca a avut parfum la ea, si dupa ce am terminat discutiile la ea la poarta am chemat-o pe mama ei la un o jumatate de metru distanta de restul familiei dansei si i-am spus sa nu mai faca fata ei asa sa aibe grija cu sprayul acela pt ca poate sa ii faca dosar penal si dansa mi-a spus ''lasa ca ea il tine dupa ea pentru altceva'' . ar putea sa aiba castig de cauza ea? pt ca ma gandesc ca e minora are 17 ani neimpliniti am inteles si nu stiu mi-e frica ca are mai multe drepturi si credibilitate sau ceva de genu nu stiu