Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Minorii problema,
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Minorii problema,

Buna seara,
Sunt un tata al unui minor,despartit de 2 anii de mama copilului ,in sentinta judecatoreasca se spune ca ambi parintii trebuie sa participe la cresterea si educarea minorului,cu diferenta ca are domiciliul la mine,i sa stabilit o pensie ,
Eu in clipa de fata,traiesc in concubinaj cu o femeie care are la rindul sau o fata,in urma cu 5 lunii ne-am mutat la ea ,pentru a face o familie,toate bune si frumoase,de un timp,minorul pleaca cind vrea,vine cind vrea,iam dat banii saptaminal,a inceput sa fure din casa banii,nu mai este cum era mai mic,
Simt ca nu mai poot sa-l controlez,acuma vreo 5 zile ,l-am trimis la mama lui,eram ff nervoos,ii furase inelele de logodna de la concubina ,
A 2 zii mama minorului a depus o reclamatie la politie,nu cunosc inca motivul,am fost sunat telefonic de politie si ma intrebat unde este minorul ,in urma cu 3 zile in urma discutiilor avute cu minorul,sa intors la noi acasa,
Cind a fost sa ia hainele inapoi,mama minorului,a spus,ce e frica de puscarie?adica mie,
Intrebarea mea este,daca vreodata minorul mai ne face probleme,cum procedez sa fie incredintat mamei lui,ce treaba are politia cu fosta relatie?
politia nu are treaba cu fosta relatie dar are treaba cu dvs daca nu aveti cum se cuvine grija de minor...iar sotia probabil ca a depus plangere impotriva dvs pentru abuz impotriva minorului
Va trebui sa va preocupati mai indeaproape de educatia, relatia si controlul asupra minorului.

Sunteti responsabil pentru aceste lucruri, copilul fiindu-va incredintat prin hotarare judecatoreasca.

Nu va puteti descotorosi de el la primele probleme pe care le aveti, trimitandu-l la celalalt parinte.
Nu e vorba de descotorosit,dar in hotarire scrie negru pe alb ca noi 2 trebuie sa participam la cresterea sii educarea lui,numai domiciliul se inlocuieste sii sistarea pensiei data de catre mine si obligarea eii la plata pensiei,cind a venit la mine ,nu m-am dus la politie,o sa ma duc zilele acestea sa lamuresc problema,sii eu pot sta pe dreapta ,,si sa acuz,eu dupa cit gindesc,mi-am facut datoria,fata de el, sa-i asigur cele necesare,zilnic,probabil a trebuit sa-l trimit la mama lui,sa vada ca nu e tot batut in cuie,sa-mi faca mie probleme,ca oricind se intoarce raul impotriva lui,sa zic asa,vad ca sa mai cumintit,mi-e ciuda ca tot ala care are greutatii e acuzat,numai cine nu are copii ,nu stie,
Va multumesc,
de un timp,minorul pleaca cind vrea,vine cind vrea

Cum adica ''pleaca cand vrea, vine cand vrea''? Minor fiind, copilul dv nu merge la scoala? Pe dumneavoastra, ca parinte, nu va preocupa acest aspect?
Nu va intereseaza in anturaj se invarte copilul dumneavoastra, pe unde umbla, cu ce isi umple timpul. Stati de vorba cu copilul, explicati-i ca nu e bine ceea ce face, ca va ajunge la puscarie daca va continua asa. Vorbiti eventual cu politistul de proximitate.
Dumneavoastra incercati sa va spalati pe maini de responsabilitati pasand pisica (copilul) in curtea celuilalt. Ce ati fi facut daca ati fi locuit cu mama acestuia, iar copilul v-ar fi furat lucruri din casa, atunci la cine l-ati mai fi trimis?

Daca dvs ca barbat ziceti ca nu-l puteti controla, e posibil ca nici mama sa nu reuseasca. Vedeti intai motivul pt care a depus plangere mama. Eu nu vad pt ce ar fi depus plangere cat autoritatea parinteasca se exercita in comun, deci ambii parinti aveti drepturi si obligatii egale fata de copil.
E bine ca baiatul s-a intors, incercati sa fiti mai apropiat de el, e o situatie noua pt el sa se integreze in noua familie, aveti mai multa rabdare si aratati-i mai multa afectiune