Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... nu pot vedea copilul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

nu pot vedea copilul

Cumnata mea s-a mutat la parinti de aproape 2 luni, iar fratele meu face naveta din oras la tara ca sa isi vada copilul. (cumnata mea are domiciliul in oras). ea refuza sa se intoarca acasa si nu ii da voie sa vada copilul. inca nu a depus actiunea de divort. a sunat si politia fratele meu si a venit la casa parintilor ei. soacra lui l-a jignit si el a plecat. azi cumnata mea i-a zis ca nu isi vede deloc copilul si ca se vor intalni la divort. el isi doreste foarte mult copilul, ce poate face in acest caz...se poate duce la politie sa mearga cu ei la domiciliul parintilor sa isi poata lua copilul (are 11 luni,) sau sa il vada. va rog ajutati-ma. ea a a parasit si domiciliul si sta in casa parintilor ei...unde nu are caldura constanta la copil, baia e in alta casa, pisici...va rog
Fratele poate doar sa o cheme in judecata pentru stabilirea domiciliului minorului, divort si pensie , politia nu se amesteca in aceste probleme de familie.Instanta va decide un de va sta copilul. Probabil ca minoirul va fi incredintat mamei iar fratele va trebui sa faca o cerere de stabilire program de vizitare minor. Angajati avocat .
Pana la divort, tatal poate cere pe calea ordonantei presedintiale sa se stabileasca un program de vizita.
Da, tatal poate cere insa va trebui sa dovedeasca ca nu il lasa sa vada copilul.
Sa va ganditi la un program de vizita in prezenta mamei pt ca nu cred ca il veti putea lua la domiciliul dvs.