Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

Sunt nascut la data de 7-7-1961 si din 20-08- 1982 am lucrat in conditii speciale de munca pana la 15-12-2009 cand am iesit in ordonanta de la Arcelor Mittal Galati. V-as ruga sa-mi spuneti la ce data indeplinesc conditiile de pensionare? Va multumesc.
Limita de varsta la 52 ani.Reducerea varstei standard cu13 ani din 65.
Veti putea beneficia de pensie pentru limita de varsta la 52 de ani cu conditia realizarii stagiului complet de cotizare de 35 de ani. Decamdata aveti aproximativ 27 de ani lucrati in conditii speciale, la care se adauga un stagiu suplimentar de 4 ani pentru perioada lucrata in conditii speciale dupa 1 aprilie 2001 si eventualele perioade asimilate stagiului de cotizare (stagiul militar, cursuri universitare de zi, somaj etc.).

Gabriela Pintea, Consilier juridic