avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 162 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CAS-activitati independente
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CAS-activitati independente

Realizatorii de venituri din activitati independente, au obligatia platii contributiilor CAS?
Cel mai recent răspuns: George David , Contabil 19:20, 4 Ianuarie 2011
Au obligatia platii unei contributii de asigurari sociale pentru pensie in cota de 31,3% pentru un venit minim asigurat de 708 lei, adica contributie lunara de 222 lei/luna conform Legii nr. 263/2010 care se aplica de la 1 ianuarie 2011.
Deasemenea se mai datoreaza contributie de sanatate de 5,5% din venitul net.
La Multi Ani domnule G. David.
Legat de acest subiect de mai sus am si eu cateva intrebari :
* Legea 263/2010 se aplica si la P.F.A-uri ?
Eu sunt PFA si la CAS pentru pensie nu am un venit minim asigurat, iar contributia mea lunara este destul de modesta !...
In schimb la CAS pentru Sanatate am platit lunar 33 lei (5,5% pentru venitul minim de 600 lei pentru anul 2010).
* De la 1 ianuarie aceasta lege se aplica si la PFA-uri ?
In cazul in care raspunsul este DA, atunci va trebui SA INCHID URGENT
PFA - ul, ca nu pot face fata la aceste cheltuieli numite CONTRIBUTII ! ! !

#-o
Cu Stima, Irinel L
Irinel, legea 263 este noua lege a pensiilor; singura diferenta in cazul PFA-urilor este ca acum exista o suma minima pentru asigurare, e vorba de cei 708 RON din care rezulta 222 RON / luna contributie la pensii. Daca realizezi un venit brut sub 4*2022 RON / in 2011 contributiile la pensii sunt optionale ...
Multumesc pentru raspuns domnule Popu !
Ati scris cumva gresit venitul brut 4* 2022 RON / in 2011 ?
sau 4* 222 RON / in 2011 este cel corect ?
Scuzati-ma, va rog, pentru neintelegerea mea si La multi Ani cu Fericire !
Ultima modificare: Marți, 4 Ianuarie 2011
lazarescu_irinel, utilizator
# - G.David.
Presupun ca sunteti una si aceeasi persoana cu moderatorul din PFAforum.
Am obtinut cateva raspunsuri de la dvs.pe acel forum,pentru care va multumesc.
In situatia de fata; sunt PFA si platesc CAS in baza legii 19/2000,avand contract cu CAS,cartea de munca fiind la ei.Pana in luna nov.2010(inclusiv)am platit cate 313lei/luna ,reprezentand 31.3% din venitul declarat de 1000lei.
In luna dec.2010 am facut modificarea declaratiei,pentru un venit de 150lei si am platit 47lei,fara nici un comentariu din partea functionarei.
Inteleg ca,in baza noii legi a pensiilor, trebuie sa merg din nou si sa-mi schimb declaratia?
Va multumesc.
Ultima modificare: Marți, 4 Ianuarie 2011
clyde2010, utilizator

Alte discuții în legătură

Contributii pfa elena claudia ianasi elena claudia ianasi Buna ziua, Va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema: Am o cunostinta care a deschis un PFA in 2010 (salon manichiura). Ea zice ca pana in ... (vezi toată discuția)
Contributii pfa del_gf del_gf As avea rugamintea sa ma lamureasca cineva: 1) cand trebuie sa platesc contributiile si impozitul, in cazul in care data infiintarii PFA va fi 7 septembrie ... (vezi toată discuția)
Intreprindere individuala neplatitoare de tva alex1201 alex1201 Buna ziua, vreau sa pun un automat de cafea intr-o facultate. Ma gandesc sa ma fac intreprindere individuala neplatitoare de tva. Ce taxe voi datora statului? ... (vezi toată discuția)