Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CAS-activitati independente
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CAS-activitati independente

Realizatorii de venituri din activitati independente, au obligatia platii contributiilor CAS?
Au obligatia platii unei contributii de asigurari sociale pentru pensie in cota de 31,3% pentru un venit minim asigurat de 708 lei, adica contributie lunara de 222 lei/luna conform Legii nr. 263/2010 care se aplica de la 1 ianuarie 2011.
Deasemenea se mai datoreaza contributie de sanatate de 5,5% din venitul net.
La Multi Ani domnule G. David.
Legat de acest subiect de mai sus am si eu cateva intrebari :
* Legea 263/2010 se aplica si la P.F.A-uri ?
Eu sunt PFA si la CAS pentru pensie nu am un venit minim asigurat, iar contributia mea lunara este destul de modesta !...
In schimb la CAS pentru Sanatate am platit lunar 33 lei (5,5% pentru venitul minim de 600 lei pentru anul 2010).
* De la 1 ianuarie aceasta lege se aplica si la PFA-uri ?
In cazul in care raspunsul este DA, atunci va trebui SA INCHID URGENT
PFA - ul, ca nu pot face fata la aceste cheltuieli numite CONTRIBUTII ! ! !

#-o
Cu Stima, Irinel L
Irinel, legea 263 este noua lege a pensiilor; singura diferenta in cazul PFA-urilor este ca acum exista o suma minima pentru asigurare, e vorba de cei 708 RON din care rezulta 222 RON / luna contributie la pensii. Daca realizezi un venit brut sub 4*2022 RON / in 2011 contributiile la pensii sunt optionale ...
Multumesc pentru raspuns domnule Popu !
Ati scris cumva gresit venitul brut 4* 2022 RON / in 2011 ?
sau 4* 222 RON / in 2011 este cel corect ?
Scuzati-ma, va rog, pentru neintelegerea mea si La multi Ani cu Fericire !
lazarescu_irinel, utilizator
# - G.David.
Presupun ca sunteti una si aceeasi persoana cu moderatorul din PFAforum.
Am obtinut cateva raspunsuri de la dvs.pe acel forum,pentru care va multumesc.
In situatia de fata; sunt PFA si platesc CAS in baza legii 19/2000,avand contract cu CAS,cartea de munca fiind la ei.Pana in luna nov.2010(inclusiv)am platit cate 313lei/luna ,reprezentand 31.3% din venitul declarat de 1000lei.
In luna dec.2010 am facut modificarea declaratiei,pentru un venit de 150lei si am platit 47lei,fara nici un comentariu din partea functionarei.
Inteleg ca,in baza noii legi a pensiilor, trebuie sa merg din nou si sa-mi schimb declaratia?
Va multumesc.
clyde2010, utilizator