avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... contributii PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

contributii PFA

As avea rugamintea sa ma lamureasca cineva:
1) cand trebuie sa platesc contributiile si impozitul, in cazul in care data infiintarii PFA va fi 7 septembrie 2011?
2) E posibil sa nu trebuiasca platit CAS, daca veniturile din 2011 vor fi foarte mici?
3) Presupunand ca de la 1 octombrie voi avea si CIM, ce ramane de platit pentru luna septembrie?
Cel mai recent răspuns: George David , Contabil 18:31, 2 Septembrie 2011
Se plateste trimestrial impozit 16% si contributie sanatate 5,5% din venitul net (venituri-cheltuieli) si contributie asigurare pensii 31,3%. Asigurarea pt pensie este obligatorie daca se realizeaza venituri mai mari de 8088 lei/an, venitul minim de asigurare este 708 lei (35% din salariul mediu brut) suma minima a contributiei fiind 222 lei/luna.
Termenele de plata pt contributiei de sanatate si impozitul pe venit sunt trimestriale: 15.03, 15.06, 15.09, 15.12.
Termenul de plată a contribuţiei de asigurări sociale este până la data de 25 a lunii următoare celei pentru care se datorează plata.
Plata impozitului se face in cuatumul si la termenele prevazute in decizia de impunere transmisa de fisc dupa depunerea declaratiei 220.
Pentru luna septembrie se plateste impozit si contributie sanatate, iar CAS pt pensie daca se ndeplineste conditia precizata mai sus.
"venituri mai mari de 8088 lei/an" se refera la venitul net (venituri-cheltuieli) ?
Impozitul si contributia sanatate pentru luna septembrie se vor plati la 15.09?
Am auzit ca abia dupa primirea deciziei de impunere finala, ca urmare a depunerii Declaratiei 220, merg la Casa de Sanatate si Casa de Pensii pentru incheierea contractelor de asigurare. Si atunci cum as putea plati asa repede CAS pentru septembrie?
Si ar mai fi ceva ce nu inteleg: de ce este 8088/an si 708 pe luna, nu ar trebui sa fie 708*12, adica 8496/an?

Va multumesc!
Se refera la venituri brute.
Impozitul se plateste conform deciziei de impunere.
Dupa primirea deciziei de impunere se merge la Casa de Sanatate si Casa de Pensii pentru depunerea declaratiilor de asigurare.
Legea pensiilor nr. 263/2010 prevede ca titularul PFA trebuie sa se asigure daca realizează, în mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel puţin de 4 ori câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat (art. 6, pct. I, lit. d), pct. IV) - 8088 lei (4 x 2022 lei).
Venitul minim de asigurare este 708 lei (2022 lei x 35%), adica 35% din salariul mediu brut (art. 11, alin. 3), iar suma minima de plata fiind 222 lei/luna (31,3%x708).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa norma de venit dependent de angajator? quasarul quasarul Sant PFA de anul trecut cu norma de venit.As dori sa aflu ce se intampla cu angajatorul meu(cel cu care am un contract)daca activitatea mea ca PFA se ... (vezi toată discuția)
Declaratii,contracte pfa & semnatura electronica Ankora Ankora 1.Ce declaratie se depune si unde in termen de 15 zile de la infiintarea PFA-neplatitor TVA, CAEN 7311, iar apoi care sunt cele obligatorii, unde se depun si ... (vezi toată discuția)
Contributii intreprindere individuala total3r total3r am o inttreprindere individuala de comert de 5 luni doresc sa aflu ce obligatii am la cas pensie jomaj etc (vezi toată discuția)