Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Pfa norma de venit dependent de angajator?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Pfa norma de venit dependent de angajator?

Sant PFA de anul trecut cu norma de venit.As dori sa aflu ce se intampla cu angajatorul meu(cel cu care am un contract)daca activitatea mea ca PFA se incadreaza ca dependenta dar si ce consecinte are pentru mine.
Deasemenea as dori sa stiu daca a intervenit vreo schimbare la plata impozitului sanatatii si pensiei pe anul 2011.Eu platesc 16% di norma de venit pentru impozit,5,5 %din norma de venit la sanatate,iar la pensii platesc contributia minima la salariul minim pe economie.

patesc
În cazul reconsiderării unei activități ca activitate dependentă, impozitul pe venit și contribuțiile sociale obligatorii, stabilite potrivit legii, vor fi recalculate și virate, fiind datorate solidar de plătitorul şi beneficiarul de venit. În acest caz se aplică regulile de determinare a impozitului pentru veniturile din salarii realizate în afara funcţiei de bază
Se plateste trimestrial impozit 16% si contributie sanatate 5,5% din norma de venit (Termenele de plata sunt trimestriale: 15.03, 15.06, 15.09, 15.12.) si contributie asigurare pensii 31,3% (se plateste lunar). Asigurarea pt pensie este obligatorie daca se realizeaza venituri mai mari de 8088 lei/an, venitul minim de asigurare este 708 lei (35% din salariul mediu brut) suma minima a contributiei este de 222 lei/luna.