Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA cu norma de venit, taxe si impozite pe o luna
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA cu norma de venit, taxe si impozite pe o luna

Bună ziua,

Vreau să-mi deschid o FPA cu normă pe venit în domeniul Comerţ cu casete video, DVD-uri....

1. Îmi ajunge diploma de facultate de ªtiinţe economice?

2. Care sunt taxele (contribuţiile) şi impozitele pe o lună?

2.1 CAS 31,3% salariu minim. Se plăteşte lunar?
2.2 CASS 5,5% norma pe venit şi se plăteşte o dată pe an?
2.3 Somaj. 3,5% salariul minim pe economie. Se plăteşte lunar? Este opţional şomajul?
2.4 impozit 16% normă pe venit pe an şi se plăteşte o dată pe an?

Vă mulţumesc.
1.Legea pensiilor nr. 263/2010 prevede ca titularul PFA trebuie sa se asigure daca realizează, în mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel puţin de 4 ori câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat (art. 6, pct. I, lit. d), pct. IV) - 8088 lei (4 x 2022 lei).
Venitul minim de asigurare este 708 lei (2022 lei x 35%), adica 35% din salariul mediu brut (art. 11, alin. 3), iar suma minima de plata fiind 222 lei/luna (31,3%x708). Termenul de plată a contribuţiei de asigurări sociale este până la data de 25 a lunii următoare celei pentru care se datorează plata.
2.Contributia de sanatate se calculeaza prin aplicarea cotei de 5,5% la venitul net (venituri-cheltuieli) sau norma de venit. (Termenele de plata sunt: 15.03, 15.06, 15.09, 15.12.
3. Contributia pt somaj este optionala.
4. Impozitul se plateste trimestrial. Termenele de plata sunt: 15.03, 15.06, 15.09, 15.12.
Mulumesc pentru răspuns.

4. Dacă norma de venit e 3800 lei pe an atunci la contribuţia la sănătate se plăteşte 5,5%x3800lei=209 lei pe trimestru sau 209/4=52,25 lei pe trimestru?
În cazul în care contribuabilii care realizează venituri din activităţi independente, la finele anului, înregistrează pierderi sau realizează venituri anuale sub nivelul a 12 salarii minime brute pe ţară, contribuţia se calculează la nivelul unui salariu de bază minim brut pe ţară pentru fiecare lună. Aceasta prevedere se aplică numai în situaţia în care venitul din activităţi independente este singurul venit asupra căruia se calculează contribuţia.
Contributia la asigurari sociale de sanatate cf. Legii 95/2006 este 111 lei/trim (670x3lunix5,5%=111 lei/trim.) pentru salariul minim brut pe tara de 670 lei.