Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CAS-activitati independente
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CAS-activitati independente

Realizatorii de venituri din activitati independente, au obligatia platii contributiilor CAS?
Irinel, legea pensiilor(noua) spune:
Art. 6. – (1) În sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
IV. persoanele care realizează, în mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic, echivalent cu cel puţin de 4 ori câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, şi care se află în una din situaţiile următoare:
c) persoane fizice autorizate să desfăşoare activităţi economice;

Pe anul 2011 acest castig salarial mediu brut este 2022 RON. Deci daca incasezi pe anul 2011 cel putin 4*2022 RON esti obligat sa cotizezi la casa de pensii 222 RON in fiecare luna
Eu asta am inteles din noua lege a pensiilor ...

La multi ani si toate cele bune!
Pt. lazarescu_irinel:
Legea nr. 263/2010, la art. 14 prevede:
(1) În situaţia în care pe parcursul derulării asigurării în baza declaraţiei individuale de asigurare se face dovada că există perioade în care nu se realizează venituri, la cererea asiguratului sau din iniţiativa casei teritoriale de pensii, declaraţia poate fi suspendată.
(2) Pentru perioadele de suspendare prevăzute la alin. (1) nu se datorează contribuţie de asigurări sociale.