Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie militara; stagiu complet de cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie militara; stagiu complet de cotizare

Ce inseamna stagiu complet de cotizare pe intelesul h.g.735/2010.
stagiu complet de cotizare — perioada de timp prevazuta de prezenta lege (L.263/2010 privind sistemul unitar de pensii) in care asiguratii au realizat stagiul de cotizare pentru a putea beneficia de pensie pentru limita de varsta, pensie anticipata sau pensie anticipata partiala;

Cred ca HG 753/2010 nu-si mai poate face aplicabilitatea, deoarece se coreleaza cu prevederile L.119/2010, iar aceasta la randul ei nu mai poate exista, ea fiind coroborata cu prevederi ale L19/2000 privind sistemul public de pensii, lege care a fost abrogata expres prin aparitia L.263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice.
Marcel Mihalache, Avocat
adimar52 a scris:
In H.G.735/2010 se specifica faptul ca se considera minim 20 de ani vechime in serviciu lucrat efectiv (fara scoala).Cei care au numai 19 ani de activitate efeciva ce se intampla cu ei.

Interventie moderator Am rugamintea sa nu deschideti mai multe discutii in legatura cu aceeasi problema. Multumesc!

In legatura cu intrebarea dvs. Perioada de 20 de ani prevazuta la art. 4, alin. (2) din HG nr. 735/2010 este stagiu complet de cotizare. In cazul dvs., al militarilor, punctajul mediu anual se dermina in functie de un stagiu complet de 20 de ani (numarul total de puncte se imparte la 20).

Nu conteaza daca aveti un stagiu realizat mai mic decat stagiul complet de cotizare. Stagiul complet de cotizare se utilizeaza exclusiv in vederea determinarii punctajului mediu anual, adica in vederea determinarii cuantumului pensiei.