avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie militara; stagiu complet de cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie militara; stagiu complet de cotizare

Ce inseamna stagiu complet de cotizare pe intelesul h.g.735/2010.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 05:48, 4 Ianuarie 2011
stagiu complet de cotizare — perioada de timp prevazuta de prezenta lege (L.263/2010 privind sistemul unitar de pensii) in care asiguratii au realizat stagiul de cotizare pentru a putea beneficia de pensie pentru limita de varsta, pensie anticipata sau pensie anticipata partiala;

Cred ca HG 753/2010 nu-si mai poate face aplicabilitatea, deoarece se coreleaza cu prevederile L.119/2010, iar aceasta la randul ei nu mai poate exista, ea fiind coroborata cu prevederi ale L19/2000 privind sistemul public de pensii, lege care a fost abrogata expres prin aparitia L.263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice.
Ultima modificare: Luni, 3 Ianuarie 2011
Marcel Mihalache, Avocat
adimar52 a scris:
In H.G.735/2010 se specifica faptul ca se considera minim 20 de ani vechime in serviciu lucrat efectiv (fara scoala).Cei care au numai 19 ani de activitate efeciva ce se intampla cu ei.

Interventie moderator Am rugamintea sa nu deschideti mai multe discutii in legatura cu aceeasi problema. Multumesc!

In legatura cu intrebarea dvs. Perioada de 20 de ani prevazuta la art. 4, alin. (2) din HG nr. 735/2010 este stagiu complet de cotizare. In cazul dvs., al militarilor, punctajul mediu anual se dermina in functie de un stagiu complet de 20 de ani (numarul total de puncte se imparte la 20).

Nu conteaza daca aveti un stagiu realizat mai mic decat stagiul complet de cotizare. Stagiul complet de cotizare se utilizeaza exclusiv in vederea determinarii punctajului mediu anual, adica in vederea determinarii cuantumului pensiei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act necesar pentru a beneficia de prevederile art. 79 (1) c) legea 263/2010 kalamarklara kalamarklara Gen: F Data naşterii: 21.01.1960 Alte date: pensie de invaliditate gr. III din data de 01.04.2010 La data pensionării am avut total stagiu de cotizare ... (vezi toată discuția)
Pensia facultativa (pilonul iii) rburlaro rburlaro As vrea sa stiu daca o persoana care nu plateste CAS, dar plateste o contributie lunara la un fond de pensii privat, facultativ, pilonul 3, isi poate ... (vezi toată discuția)
Calculare p.m.a. dupa legea 263/2010/169*1 ContSters444292 ContSters444292 nascut in 03.1953 m-am pensionat la 6.01.2004 cu L19/2000,-stagiu complet cotizare 30ani 4 luni...stagiu realizat 46 ani/9 luni> ..gr.1 28ani 3luni 4 ... (vezi toată discuția)