Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calculare p.m.a. dupa legea 263/2010/169*1
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calculare p.m.a. dupa legea 263/2010/169*1

nascut in 03.1953 m-am pensionat la 6.01.2004 cu L19/2000,-stagiu complet cotizare 30ani 4 luni...stagiu realizat 46 ani/9 luni> ..gr.1 28ani 3luni 4 zile,,cond.deosebite 2a 7l 18z....normale 6luni 15 zile...puncte realizate 40.12307...p.m.a.=1.32274>....in 8.05.2007 se recalculeaza pensia cu L226/2006; stagiu cotizare realizat 46 ani 11 luni 28 zile.....cond speciale 28 ani 3 l 4 z /cond.deosebite 4luni 16z /normale 2a 8 l 8z../ puncte realizat 42.56590.....p.m.a. 1.70264 {puncte imprtit la 25}........P.S..In perioada 11.2004-02.2009 am lucrat in cond.normale.....am realizat un punctaj total 43.36450....iar punctu m.a. 1.74080....> In sept.2017 se recalculeaza dupa L263/2010/art 169*1.....> puncte cond.speciale 30.20553......nr.puncte suplimentare 15.10276....se aduna 43.36450+15.10276 = 58.46726 ....rezultatu e impartit la 35 si da 1.67049 p.m.a. ...fata de 1.74080actual.Dece nu impart la 25 cum spune art 5*1 L226/2006???? Va cer parerea ,sfatul, ca la 01.noemb.2017 sa depun contestatia,daca am dreptate.......va multumesc.!
Legea 263/2010

Articolul 169^1

(1) Pensionarii sistemului public de pensii ale caror drepturi de pensie au fost stabilite potrivit legislatiei anterioare datei de 1 ianuarie 2011, care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupa I si/sau grupa a II-a de munca potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, respectiv activitati in locuri de munca incadrate in conditii deosebite si/sau conditii speciale, potrivit legii, beneficiaza de o crestere a punctajelor anuale realizate in aceste perioade, dupa cum urmeaza:
a) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupa I de munca sau in locuri de munca incadrate in conditii speciale;

(3) In cazul persoanelor prevazute la alin. (2) , la numarul total de puncte realizate de acestea pana la data prezentei recalculari se adauga numarul de puncte corespunzator majorarii rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (1) , la determinarea punctajului mediu anual utilizandu-se stagiile complete de cotizare prevazute de lege, corespunzatoare fiecarei situatii.
(4) In situatia in care, in urma aplicarii prevederilor alin. (1) -(3) , rezulta un punctaj mediu anual mai mic, se mentine punctajul mediu anual si cuantumul aferent aflat in plata sau cuvenit la data recalcularii.

H.G.257/2011

Art.134 in forma prevazuta de H,G,291/2017

„(8) Prin excepţie de la prevederile alin. (3), la recalcularea pensiilor, conform prevederilor art. 1691 din lege, se utilizează stagiile complete de cotizare prevăzute de lege, în vigoare la data de la care se cuvin drepturile recalculate, corespunzătoare fiecărei situaţii, respectiv:
a) stagiile complete de cotizare prevăzute în anexa nr. 5 la lege;

Nu ati depasit termenul pentru contestatie(septembrie/noiembrie)?
Eu am intrat in iulie in aceasta recalculare si nu am primit decizia, desi am cerut-o.
Este posibil ca maine sa fac cerere pentru aceasta recalculare.
Ce spune la data punerii deciziei de recalculare in plata ?
Carp Mircea, utilizator
Am primit plicu pe 10 octombrie.... Totuși dece a împărțit la 35 și nu la 25 după L226/art5*1am lucrat peste 30 ani condiții speciale.sa fac contestație??
V-am dat raspunsul de ce s-a impartit la 35 in loc de 25.
Eu ma aflu in urmatoarea situatie:
Am avut stagiul complet de 30 de ani.
Prin hotarare judecatoareasca definitiva am trecut la stagiul complet de 20 de ani.
Acum trebui sa primesc decizie cu stagiul compolet de 34 ani si 4 luni.

Nu ati raspuns la:
Plata drepturilor se va face incepand cu...........?
Ce scrie acolo ?
Trebuie contestata.
asa cum s-a spus :recalcularea se face de casa de pensii,fara cerere de recalculare,..deoarece am realizat un punctaj mai mic 1.67049 fata de 1.74080 actual,ramane acesta incontinuare....acum nu va suparati ,am numai 8 clase ,tot nu am inteles dece imparte la 35 si nu la 25? e corect cum au calculat?am un stagiu de cotizare realizat 46 ani 11 luni 28zile, si toate drepturile se platesc cu 1ian 2016
ContSters444292, utilizator
S-a modificat legislatia in acest sens.
Ramane in plata punctajul vechi.
Eu daca as primi aceasta decizie in primul rand as contesta-o.