Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... grupa 1 de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

grupa 1 de munca

Bu na seara.Acum,dupa ce parlamentul a revenit la stagiul complet de cotizare de 20 ani pt.cei din grupa intai,noi cei ce am iesit la pensie dupa 1 aprilie 2001,vom primi procentele de 50 la suta cum prevedea legea 192 ? Multumesc.
Daca va incadrati in prevederile art.169^1 din legea 263/2010 veti beneficia de recalcularea prevazuta la art.169^2 care in cateva zile va ajunge la promulgare.

„Art. 1692
. – (1) Pensionarii sistemului public de pensii cărora
li s-au aplicat prevederile art. 1691
, beneficiază de recalcularea pensiei
cu utilizarea, la determinarea punctajului mediu anual, a stagiilor
complete de cotizare avute în vedere, potrivit legii sau a unor hotărâri
judecătoreşti, la stabilirea/recalcularea pensiei aflată în plată sau, după
caz, cuvenită la data de 31 decembrie 2015.
(2) În situaţia în care, în urma aplicării prevederilor alin. (1),
rezultă un punctaj mediu anual mai mic decât punctajul mediu anual
aflat în plată, se menţine punctajul mediu anual şi cuantumul aferent
aflat în plată sau cuvenit la data recalculării.
(3) Recalcularea prevăzută la alin. (1) se efectuează din oficiu,
în termen de 12 luni, calculat de la data de 1 octombrie 2018.
(4) Drepturile de pensie recalculate potrivit alin.(1) se cuvin de
la data de 1 octombrie 2018.”