Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... delegare salariati in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

delegare salariati in strainatate

Trebuie sa trimit in delegatie pentru 120 zile , 6 angajati.
Este necesat obtinerea formulatului E101 pt.fiecare angajat?
Mentionez ca salariatii nu sunt detasati ci trimisi in delegatie, pentru prestare servicii in urma incheierii unui contract cu o firma din Italia.
Diurna deductibila este 2,5 x diurna stabilita pt.Italia?
Multumesc si astept raspunsul dvs.
1. Delegarea poate fi dispusă pentru o perioadă de cel mult 60 de zile şi se poate prelungi, cu acordul salariatului, cu cel mult 60 de zile.

2. Formularul E101 se foloseste numai in cazul detasarii. Prin acest formular se dovedeşte caracterul de asigurat al persoanei detaşate, astfel încît, o persoană să nu fie supusă în acelaşi timp ambelor legislaţii de securitate socială sau, să nu-i fie aplicată niciuna dintre cele două legislaţii.
Multumesc mult.