avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul minim 670+indici??
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul minim 670+indici??

La salariul minim de 670 se mai calculeaza acei indici?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:30, 14 Februarie 2011
andreea81 a scris:

salariul minim, deocamdata, este de 670 lei; iar coeficientii sunt cei vechi. contractul colectiv de munca la nivel national nu este publicat. deci nu se aplica!



:offtopic:
La data postari acelor mesaje , toata lumea se astepta ca noul CCMN sa fie inregistrat la Ministerul Muncii, dar se pare ca ne-am inselat ...:(
deci salariul minim este de 670, si in sistemul public, si in cel privat?...la care se aplica <<vechii>> coeficienti??de exemplu, pt studii superioare, 670x2 = 1340??
pacepa_2001 a scris:

deci salariul minim este de 670, si in sistemul public, si in cel privat?...la care se aplica <<vechii>> coeficienti??de exemplu, pt studii superioare, 670x2 = 1340??


Iata ce raspuns am primit de la M Muncii

Buna ziua,
In acest moment nu exista coeficienti de ierarhizare deoarece acestia erau
stabiliti in CCM Unica la Nivel National. Cum v-am precizat nu exista CCM
Unic la Nivel National.
Cu respect,
Iuliana Popescu

Concluzia o trageti singur!#-o:O

Eu am ajuns la concluzia ca in privat salariul minim este 670 fara coeficienti de ierarhizare, oricum mai astept............
Raspunsul celor de Ministerul Muncii nu include si baza legala a afirmatiilor lor in ceea ce priveste inexistenta unui CCMN.

Salariul minim brut este de 670 lei ... HG nr.1193/2010 nu face distinctie intre sectorul public sau sectorul privat.
Art. 1 Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 670 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 170 de ore in medie pe luna in anul 2011 reprezentand 3,94 lei/ora.
si indicii?#-o#-o#-o#-o

Alte discuții în legătură

Salariul minim garantat pentru personal cu studii superioare 2011 ilysuciu ilysuciu salariul minim garantat pentru personal cu studii superioare incadrat in functii cc necesita studii superioare (vezi toată discuția)
Salariul minim pe economie 2011 anca55 anca55 Sunt derutata...ce salariu minim sa iau pe 2011? 1. cel de 670 din HG 1193/2010 sau 2. 700 lei din CCMUN 2011-2014 cu coef de ierarhizare (strict pt 2011)? ... (vezi toată discuția)
Salariul pe 2011 ADELA STROE ADELA STROE Buna ziua, as dori o lamurire in ceea ce priveste salariul brut pe anul 2011 Se modifica cf CCM la nivel national? adica 700 x coeficient modificat ?? sau ... (vezi toată discuția)