Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul minim 670+indici??
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul minim 670+indici??

La salariul minim de 670 se mai calculeaza acei indici?
andreea81 a scris:

salariul minim, deocamdata, este de 670 lei; iar coeficientii sunt cei vechi. contractul colectiv de munca la nivel national nu este publicat. deci nu se aplica!

:offtopic:
La data postari acelor mesaje , toata lumea se astepta ca noul CCMN sa fie inregistrat la Ministerul Muncii, dar se pare ca ne-am inselat ...:(
deci salariul minim este de 670, si in sistemul public, si in cel privat?...la care se aplica <<vechii>> coeficienti??de exemplu, pt studii superioare, 670x2 = 1340??
pacepa_2001 a scris:

deci salariul minim este de 670, si in sistemul public, si in cel privat?...la care se aplica <<vechii>> coeficienti??de exemplu, pt studii superioare, 670x2 = 1340??

Iata ce raspuns am primit de la M Muncii

Buna ziua,
In acest moment nu exista coeficienti de ierarhizare deoarece acestia erau
stabiliti in CCM Unica la Nivel National. Cum v-am precizat nu exista CCM
Unic la Nivel National.
Cu respect,
Iuliana Popescu

Concluzia o trageti singur!#-o:O

Eu am ajuns la concluzia ca in privat salariul minim este 670 fara coeficienti de ierarhizare, oricum mai astept............
Raspunsul celor de Ministerul Muncii nu include si baza legala a afirmatiilor lor in ceea ce priveste inexistenta unui CCMN.

Salariul minim brut este de 670 lei ... HG nr.1193/2010 nu face distinctie intre sectorul public sau sectorul privat.
Art. 1 Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 670 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 170 de ore in medie pe luna in anul 2011 reprezentand 3,94 lei/ora.
si indicii?#-o#-o#-o#-o