avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contract de mandat presedinte asociatie / cenzor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contract de mandat presedinte asociatie / cenzor

1. Unde pot gasi un model de contract de mandat pentru presedinte asociatie de proprietari?
2. Pentru un cenzor - extern - din afara asociatiei se face tot un contract de mandat?
3. Unde se depun si se inregistreaza cele doua contracte de mandat?

Multumesc
1. In primul topic din sectiunea noastra Documentatie specifica asociatiilor de proprietari.
2. Nu, se face un contract civil, contractele de mandat se fac numai acelr proprietari din asociatie care ocupa functia de presedinte sau cenzor.
3. Nicaieri, se tin la nivelul asociatiei.
Buna seara ,
Sa inteleg ca venitul obtinut prin cele doua contracte nu e declarat si supus impozitarii?
Contractul de mandat se impoziteaza cu 16% + CAS si CASS
CAS-ul se plateste daca se depune contractul la ITM, nu? Ca altfel cum sa fie luat in evidenta lor. Ca si la CIM. Dar eu nu stiu sa fi auzit de depunere a acestui fel de contract la ITM.
Si atunci dispare diferenta esentiala intre un contract de mandat si un CIM.
Dar, ma rog, la cata degringolada e acum prin autoritatile statului, ca una zice intr-un fel, alta intr-alt fel, ce sa ne mai miram?

Eu totusi cred ca pentru contractul de mandat nu se plateste CAS, nefiind activitate independenta.
Asta cred si eu...ca nu se plateste CAS probabil doar impozitarea cu 16%.Nu stiu in cazul cenzorului...Cred ca el ar fi mai in masura sa stie...nefiind prima si nici singura la care presteaza...
Multumesc pentru raspunsuri.

Alte discuții în legătură

Veniturile presedintelui asociatiei de proprietari. contributii cameliap p cameliap p Ce contributii sociale se calculeaza si se retin pentru drepturile lunare (regulate) cuvenite presedintelui si cenzorului unei asociatii de proprietari? ... (vezi toată discuția)
Cor presedinte asociatie ion damaschin ion damaschin Buna seara, Va rog i-mi puteti comunica ce cod COR are presedintele asociatiei de locatari? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Contributii sociale in cadrul asociatiei avantaj avantaj Buna ziua, Va solicit informatii cu privire la: formele de angajare, remunerare si care sunt contributiile care se achita pentru urmatoarele functii: - ... (vezi toată discuția)