avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate

buna seara ma numesc Dudas Elena am varsta de 48 de ani am o vechime in campul munci de 18 an si 10 luni in conditi deosebite de munca si 3 ani in comerti. sufer de urmatoarele boli : spondiloza cervicala spondiloza lombara gradul 4 coxatroza femurala bilaterala asvrea sa stiu daca aceste boli am dreptul la pensie de boala va multumesc astept raspunsul dumneavoastra cu stima Elena
Ultima modificare: Marți, 4 Ianuarie 2011
dpyangello, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 20:12, 3 Ianuarie 2011
Buna ziua !
Aveti acest drept, dar trebuie sa treceti printr- o comisie medicala, comisie ce urmeaza sa va stabileasca acest drept.
Cu stima !
1. Vorbiti cu medicul de familie sa va dea trimitere la comisia de expertiza medicala de pe langa Casa de Pensii.
2. Numai aceasta comisie hotaraste daca indepliniti conditiile pentru pensie de invaliditate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de boala iuliana silvana emilia iuliana silvana emilia la 15 ani vechime in munca pot beneficia de pensie de boala (vezi toată discuția)
Pensionare pe caz de boala profesionala ContSters162100 ContSters162100 Buna, as dori cateva informatii in legatura cu pensionarea pe caz de boala/profesionala. Mama mea este in campul muncii de 29 de ani legal (are 49 de ani). ... (vezi toată discuția)
Cerere privind acordarea pensiei de invaliditate respinsa marian_26 marian_26 ma numesc [Editat] din Rm Valcea am 50 de ani si mi-am pierdut capacitatea de munca , in urma a 2 operatii la genunchiul stang de gonatroza am fost in medical ... (vezi toată discuția)