avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1110 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa a II-a de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa a II-a de munca

Buna seara
Stie cineva daca se anuleaza in 2011 grupa a-II-a de munca in conditii deosebite?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 09:55, 4 Ianuarie 2011
Buna ziua !
Avand in vedere prevederile legii nr.263/ 2010, privind sistemul unitar de pensii publice, publicata in M.O. nr. 825 din 20.12.2010, art. 28, alin.(1), prevede : " Conditiile de munca in care se desfasoara activitatea asiguratilor din sistemul public de pensii pot fi normale, deosebite si speciale ".
Legea stabileste categoriile de asigurati ce intra in aceste grupe.
Cu stima !
Ultima modificare: Luni, 3 Ianuarie 2011
Marius Zaharia, Avocat
legea 263/2010 Art. 158
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare
Va multumesc.=D>
Interventie moderator Am rugamintea sa continuati discutiile deschise daca, in legatura cu aceeasi problema, aveti mai multe intrebari. Multumesc!

Gabriela Pintea

rmarius a scris:
Am inteles ca perioada lucrata in conditii deosebite pana pana in 2001 se ia in calcul la reducerea varstei de pensionare conf. legii 263/2010 dar din 2001 pana in 2010 nu se mai ia in calcul, chiar daca exista adeverinte de la angajatori?
Va multumesc.


Carp Mircea a raspuns:
Pana la 01/04/2001 nu au fost conditii deosebite ci grupa II-a de munca care se regaseste in legea 263/2010 Art. 158
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare
. Art.55
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstelor standard de pensionare, dupa cum urmeaza:
a) conform tabelului nr. 1, in situatia persoanelor care au realizat stagii de cotizare in conditii deosebite de munca;


rmarius a scris:
Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie ionicabotezatu ionicabotezatu Am 56 ani, 30 ani in grupa a doua de munca si 37 ani vechime in munca. Cand (la ce data) pot (am dreptul) sa ies la pensie? (vezi toată discuția)
Grupa speciala cumulata cu a 2a? silvia99 silvia99 va rog frumos, in vederea reducerii varstei de pensionare, grupa speciala de munca se cumuleaza cu grupa a 2-a? daca da, care e textul de lege? mii de ... (vezi toată discuția)
Grupa i de munca s-a transformat in grupa ii de munca? nina55 nina55 am lucrat 7 ani in gr 1 de munca si pe4 ian 2012,a dus adeverinta la casa de pensii pt recalcularea deciziei si mi sa spus ca de la 01.01.2012 grupa 1 se ... (vezi toată discuția)