Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa de poluare 2011
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa de poluare 2011

Buna
Doresc sa-mi achizitionez un camion din germania si cum taxa a crescut f mult vreau sa stiu daca pot sa inmaticulez camionul fara plata taxei si care este procedura , cam cat dureaza procesul si ce acte trebuie.
Va multumesc .
m78 eu ma chinui sa_mi inmatriculez autoturismul nou_nout euro5 de 2 zile si_mi resping cei de la inmatriculari actele pe motiv ca masinile e5 se taxeaza incepand cu 01-01 2011 iar cei de la finante ANAF nu au cum sa_mi calculeze taxa de poluare pt ca lege veche (cu taxa 0lei E5) este inca valabila pana pe 31-01-2011 daca ai cumparat masina inainte de 31-12-2010, asa ca pt tine cred ca este destul de dificil si costisitor sa inmatriculezi o masina adusa de afara dar bafta
Procesul dureaza cateva luni, poate ajunge si pana la 1 an, timp in care ramaneti cu autovehiculul neinmatriculat. V-as recomanda sa aproximati taxa de poluare pentru tipul de masina pe care doriti sa o cumparati si sa vedeti daca aveti cum sa o achitati, apoi va recuperati taxa in instanta.