Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta de pensionare pentru militari
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta de pensionare pentru militari

Cat este varsta de pensionare pentru militari, acum cu noua lege a pensiilor? A ramas la 55 ani sau este la 60 de ani, pentru fiecare caz in parte (in functie de luna si anul nasterii) putand fi si intre aceste doua valori. Cum se calculeaza pensia anticipata partial daca indeplinesti conditiile impuse de lege privind stagiul minim de cotizare?
Multumesc !
Cf. Anexei 6 la Legea nr. 263/2010, varsta standard de pensionare ]n acest moment este de 55 ani si se va mari gradual pana in 2030 la 60 de ani. Stagiul complet de cotizare la iesirea la pensie in ian.2011 este de 20 de ani.
Varsta standard de pensionare a persoanelor care au lucrat in sistem militar este diferita, in functie de data nasterii. Pensia anticipata partiala se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul minim de cotizare in specialitate si stagiul complet de cotizare (sunt prevazute in anexa 6 a Legii nr. 263/2010, tot in functie de data nasterii) si care se afla in una dintre urmatoarele situatii, prevazute la art. 65, alin. (2) din Legea nr. 263/2010:
a) sunt trecute în rezervă/au încetat raporturile de serviciu ca urmare a împlinirii limitei de vârstă în grad prevăzută de statutul cadrelor militare/poliţiştilor/ funcţionarilor publici cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare sau ca urmare a reorganizării unor unităţi şi a reducerii unor funcţii din statele de organizare, precum şi pentru alte motive sau nevoi ale instituţiilor din domeniul apărării naţionale, ordinii publice şi siguranţei naţionale;
b) sunt trecute în rezervă sau direct în retragere/au încetat raporturile de serviciu ca urmare a clasării ca inapt sau apt limitat pentru serviciul militar/serviciu de către comisiile de expertiză medico-militară.

Daca doriti sa stiti cand puteti beneficia de pensie, reveniti cu:
-data nasterii dvs. si sexul;
-stagiul de cotizare in specialitate;
-stagiul total de cotizare.
Gabriela Pintea a scris:

Varsta standard de pensionare a persoanelor care au lucrat in sistem militar este diferita, in functie de data nasterii. Pensia anticipata partiala se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul minim de cotizare in specialitate si stagiul complet de cotizare (sunt prevazute in anexa 6 a Legii nr. 263/2010, tot in functie de data nasterii) si care se afla in una dintre urmatoarele situatii, prevazute la art. 65, alin. (2) din Legea nr. 263/2010:
a) sunt trecute în rezervă/au încetat raporturile de serviciu ca urmare a împlinirii limitei de vârstă în grad prevăzută de statutul cadrelor militare/poliţiştilor/ funcţionarilor publici cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare sau ca urmare a reorganizării unor unităţi şi a reducerii unor funcţii din statele de organizare, precum şi pentru alte motive sau nevoi ale instituţiilor din domeniul apărării naţionale, ordinii publice şi siguranţei naţionale;
b) sunt trecute în rezervă sau direct în retragere/au încetat raporturile de serviciu ca urmare a clasării ca inapt sau apt limitat pentru serviciul militar/serviciu de către comisiile de expertiză medico-militară.

Daca doriti sa stiti cand puteti beneficia de pensie, reveniti cu:
-data nasterii dvs. si sexul;
-stagiul de cotizare in specialitate;
-stagiul total de cotizare.

Buna ziua! Vad ca persoana careia ati raspuns mai sus nu a ma revenit... Imi puteti raspunde mie pentru ca sunt interesat... Data nasterii - 31.07.1969, sex masculin... Stagiul de cotizare - militar - 14 ani subofiter, 6 ani sergent angajat pe baza de contract, un an stagiu militar...stagiu total de cotizare 22 ani... daca ma ajuta la vechime, am si 4 ani de invatamant superior... Inca o intrebare: cei 6 ani de sergent angajat( la MAI ) se considera vechime ca militar? Cand pot beneficia de pensie? Va multumesc anticipat pentru raspuns...
DANIX1969, utilizator
@DANIX1969

Sunteti foarte tanar pentru a putea beneficia de pensie. Varsta standard de pensionare este de 59 de ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare este de 29 de ani si 6 luni iar stagiul minim de cotizare in specialitate este de 19 ani si 9 luni.

Ati realizat stagiul minim de cotizare in specialitate, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 59 de ani si 9 luni (am tinut cont si de cei 6 ani la MAI). Daca veti realiza stagiul complet de cotizare de 29 de ani si 6 luni si daca va veti afla in una din situatiile prevazute la art. 65, alin. (2) din Legea nr. 263/2010, veti putea beneficia de pensie anticipata partiala la 54 de ani si 9 luni. In componenta stagiului complet de cotizare intra toate perioadele lucrate.

In privinta perioadelor care intra in componenta stagiului minim de cotizare in specialitate, puteti citi mai jos art. 37, alin. (2) din HG nr. 257/2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice.
Art. 37
....................................
(2) Stagiul minim de cotizare in specialitate prevazut la art. 54 alin. (2) din lege este constituit din perioada in care o persoana din sistemul national de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala, precum si din sistemul administratiei penitenciare s-a aflat in una dintre urmatoarele situatii:
1. a avut calitatea de cadru militar in activitate;
2. a indeplinit serviciul militar ca militar in termen, militar cu termen redus, elev al unei scoli militare/scoli de agenti de politie sau student al unei institutii de invatamant din sistemul de aparare, ordine publica si siguranta nationala pentru formarea cadrelor militare, politistilor si functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, cu exceptia liceului militar;
3. a fost concentrata sau mobilizata ca rezervist;
4. a fost in captivitate;
5. a avut calitatea de functionar public cu statut special in institutiile din sistemul de aparare, ordine publica si siguranta nationala, precum si din sistemul administratiei penitenciare;
6. a avut calitatea de militar angajat pe baza de contract si/sau de soldat si gradat voluntar.

Aceleasi prevederi le puteti citi si la art. 3, alin. (1), lit. q) din Legea nr. 263/2010.