Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... De ce fel de pensie voi beneficia?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

De ce fel de pensie voi beneficia?

am 44 de ani o vechime in munca de 26 de ani dintre care 14 ani si 5 luni ca militar
. acum voi fi clasata inapt serviciul militar
as vrea sa stiu ce fel de pensie voi primi la implinirea virstei de pensionare conform legii 263 din 2010 ( legea pensionarii aparuta in decembrie 2010 ) -pensie civila sau militara?
Va rog sa reveniti cu data nasterii dvs., pentru a vedea daca ati realizat stagiul minim de cotizare in specialitate prevazut in anexa 6 a Legii nr. 263/2010. Precizati, va rog, si perioada in care ati indeplinit serviciul militar si, daca este cazul, perioada in care ati fost elev al unei scoli militare.
m-am nascut pe 15.05.1967 si lucrez ca militar de 14 ani si 5 luni iar vechimea totala e 26 ani. precizez ca sunt agenta si nu am absolvit scoli militare .am fost incadrata direct ca specialist.si voi fi clasata inapt serviciul militar din motive de sanatate
Imi pare rau, nu va puteti pensiona la varsta standard prevazuta in anexa 6 a Legii nr. 263/2010. Conditia esentiala pentru a beneficia de pensie conform anexei 6 (pensie pentru limita de varsta la 58 de ani si 9 luni), este sa fi realizat stagiul minim de cotizare in specialitate de 18 ani si 9 luni, dvs. ati realizat doar 14 ani si 5 luni.

In aceste conditii veti putea beneficia de pensie conform anexei 5 a Legii nr. 263/2010:
-pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 de ani;
-pensie anticipata partiala la varsta de 58 de ani, daca veti realiza stagiul complet de cotizare de 35 de ani.