Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... IMPOZIT A DOUA LOCUINTA
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

IMPOZIT A DOUA LOCUINTA

Impreuna cu sotul meu detinem 2 locuinte ,pe prima doar eu am mutatie iar pe a doua doar sotul si fica noastra ,fiecare locuim unde avem mutatia .Trebuie sa platim impozit de solidaritate pt a doua locuinta ?:sorry:
Da ! Se impune proprietatea nu cine o locuieste ! E normal sa nu poti locui concomitent in doua locuinte !!!!
In cazul in care posed doua proprietati, prima dobandita prin cumparare iar a doua prin mostenire, cum platesc impoztitul?
Prima impozitata normal, iar a doua majorat cu 65 %
Eu stiam ca poti alege ce locuinta vrei sa fie "prima" si la cealalta sa platesti impozit majorat.
Am intrebat in ideea in care intelesesem ca, daca proprietatea este obtinuta prin succesiune legala, ar intra la excluderi. Am cautat prin legislatie si am gasit mai multe variante: se impoziteaza indiferent de natura dobandirii, se exclude, nu se mai aplica de la 01.06.2010, etc. Ce lege a ramas in vigoare pana la urma?
PS. Din cate stiu, se socoteste a doua sau a "n"-a proprietate in functie de data dobandirii.