avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... impozit cladiri
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

impozit cladiri

buna ziua
am construit o casa la care urmeaza sa se faca receptia si sa se stabileasca impozitul aferent,
in urma unui act de vanzare cumparare de intretinere,cu renta viagera pentru vechea proprietara,suntem(eu si sotul) proprietari si la aceasta locuinta,un apartament vechi ,la care deja platim impozit-100 lei
de locuit nu locuim la nici una din cele de mai sus,adresa din cartea de identitate este la parinti.
cum se va stabili impozitul pe cladiri?care cladire va avea impozitul majorat ?
din cate am citit se calculeaza in functie de data dobandirii.
daca facem mutatia la casa construita care se va considera prima locuinta???
multumesc
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 16:41, 16 Februarie 2012
La parinti unde locuiti si aveti domiciliul sunt proprietari parintii deci nu platiti impozit dvs .

Prima locuinta a dvs (pentru care platiti impozit nemajorat ) este apartamentul.
Cea de-a doua locuinta (pentru care veti plati impozit majorat ) va fi cea pe care o veti termina.
Aceasta ordine - (asa cum ati spus in functie de data dobandirii )- poate fi modificata de catre dvs prin modificarea domiciliului si comunicarea modificarii domiciliului la primarii- serviciul impozite si taxe - pe raza carora se afla cladirile. Tot atunci veti depune si o declaratie speciala :

Cod fiscal, titlul IX- impozite si taxe locale , art.252

"Art. 252: Majorarea impozitului datorat de persoanele fizice ce deţin mai multe clădiri
(1)Persoanele fizice care au în proprietate două sau mai multe clădiri datorează un impozit pe clădiri, majorat după cum urmează:
a)cu 65% pentru prima clădire în afara celei de la adresa de domiciliu;
b)cu 150% pentru a doua clădire în afara celei de la adresa de domiciliu;
c)cu 300% pentru a treia clădire şi următoarele în afara celei de la adresa de domiciliu.
(2)Nu intră sub incidenţa alin. (1) persoanele fizice care deţin în proprietate clădiri dobândite prin succesiune legală.
(3)În cazul deţinerii a două sau mai multe clădiri în afara celei de la adresa de domiciliu, impozitul majorat se determină în funcţie de ordinea în care proprietăţile au fost dobândite, aşa cum rezultă din documentele ce atesta calitatea de proprietar.
(4)Persoanele fizice prevăzute la alin. (1) au obligaţia să depună o declaraţie specială la compartimentele de specialitate ale autorităţilor administraţiei publice locale în raza cărora îşi au domiciliul, precum şi la cele în raza cărora sunt situate celelalte clădiri ale acestora
. Modelul declaraţiei speciale va fi cel prevăzut prin norme metodologice aprobate prin hotărâre a Guvernului.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe locuinta gabrielaene gabrielaene Buna ziua! Tatal meu detine un apartament si mai este trecut impreuna cu mama pe un alt apartament. Cum se calculeaza impozitul pentru cea de-a doua ... (vezi toată discuția)
Plata impozitului majorat pentru mai multe cladiri-persoane fizice EH0525 EH0525 Am (1).un apartament la bloc ,apoi am mostenit (2).19% din apartamentul parintilor si acum mi-am construit inca (3) o locuinta. Pentru locuinta(3) mi ... (vezi toată discuția)
Impozit pe a doua clãdire mateisti mateisti În 2007 am moștenit de la părinți 3/4 parte dintr o clădire unde locuiesc acum. Am mai moștenit tot în 2007 încă 3/4 parte dintr o alta ... (vezi toată discuția)