avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1042 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Interpretarea art. 114 din Legea nr. 263/2010 - pensii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Interpretarea art. 114 din Legea nr. 263/2010 - pensii militare

Am o mare rugaminte la dvs,in sensul de a ma sfatui cum sa procedez.Pe scurt,sunt pensionar militar,iesit la pensie din M.I.,cu pensie anticipata partial(cel putin asa scrie pe decizia din 2001).De aproape 10 ani,lucrez in mediul privat,cumuland pensia cu salariul(conf L164/2001)..Incepand cu 01.01.2011,intrand in vigoare legea sistemului unitar de pensii publice art.114,alin b,coroborat cu art.6,la care face referire,interzice A CUMULA PENSIA CU SALARIUL.Va rog sa ma sfatuiti,in acest caz cum sa procedez?Fac o cerere de reziliere a contractului cu angajatorul,ramanand sa astept noua decizie de pensie ,sau sa ...,,merg pe burta"?Din ce am inteles eu,am voie sa lucrez,cumuland pensia cu salariul,numai in cazul pensionarii pentru limita de varsta.L119/2010,art.2 (1)stipuleaza ca ,,pensiile de serviciu anticipate si anticipate partial,devin pensii pentru limita de varsta in intelesul L19/2000"(care la randul ei este abrogata de L263/2010-art.196-a)).Intrebare:Cum se aplica legislatia in vigoaresi daca pot lucra in continuare cumuland pensia cu salariul urmare a unuicontract individual de munca.Mii de multumiri.Cu stima S.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 23:14, 4 Ianuarie 2011
Eu cred ca, in mare, ati inteles, dar va lipsesc toate articolele ca sa puteti face conexiunile.

S-o iau punctual:
1. Incepand din 3 iulie 2010, data intrarii in vigoare a Legii nr. 119/2010, pensiile de serviciu anticipate si anticipate partiale devin pensii pentru limita de varsta. Prin urmare, incepand cu 3 iulie 2010, dvs. sunteti beneficiar de pensie pentru limita de varsta.

2. Art. 171 din Legea nr. 263/2010 prevede urmatoarele:
La data intrării în vigoare a prezentei legi, pensiile din sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, inclusiv categoriile de pensii prevăzute la art. 1 din Legea nr. 119/2010 privind stabilirea unor măsuri în domeniul pensiilor, devin pensii în înţelesul prezentei legi.

3. Pensiile prevazute la art. 1 din Legea nr. 119/2010 erau pensii pentru limita de varsta cand a intrat in vigoare Legea nr. 263/2010 si isi pastreaza acelasi regim, de pensii pentru limita de varsta, si potrivit acestui act normativ. Concluzia este foarte clara: dvs., beneficiar de pensie pentru limita de varsta, puteti cumula nelimitat pensia cu alte venituri.

Daca ceva este neclar in ceea ce am scris, va rog sa reveniti. :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie militara anticipata - pot sa mai lucrez? geordao geordao am 43ani .sunt pensionar militar anticipat si am inteles ca ultima lege din decembrie nu mai da dreptul la munca cadrelor militare ,mi .sri.sa presteze alte ... (vezi toată discuția)
Cumul pensie - salariu alecramm alecramm sunt pensionar mapn cu pensie partial anticipata si angajat functionar public se pot cumula sau nu avand in vedere lg 164 / 2001, lg ... (vezi toată discuția)
Pensie militara - cumul cu alte venituri moweedy2 moweedy2 Sunt/am fost/pensionar militar,cu pensie de serviciu anticipata partial (Legea 164/2001,art.14).din anul 2005. Din acelasi an m- am incadrat cu contract de ... (vezi toată discuția)