Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general REEVALUARE CLADIRE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

REEVALUARE CLADIRE

In urma reevaluarii cladirii facuta de un evaluator autorizat s-a ajuns la o valoare a cladirii de 541.700 lei. Valoarea veche a cladirii era de 475.709 lei.
Care este inregistrarea pe care trebuie sa o fac 212 = 105 cu ce valoare?
Cum calculez amortizarea de acum inainte?
Acest surplus de valoare il pot repartiza pe dividende?
Cand se face operatia 105 = 1065?
Urmare reevaluarii valoarea activului trebuie sa ramana egala cu cea a pasivului. Majorata cu rezerva obtinuta din reevaluare.
Valoarea istorica a cladirii este de 475.709 lei. Sa spunem ca valoarea amortizarii calculate pana la reevaluare este de 205.709 lei. Valoarea de activ a cladirii este de 475.709 - 205.709 = 270.000 lei. Noua valoare a cladirii este de 541.700 lei.
Diferenta este de 271.700 lei si se inregistreaza in ct.105 :
212 = 105 271.700
Concomitent inregistrati :
281 = 212 205.709 (amortizarea)

Amortizarea o calculati de-acum inainte pentru perioada ramasa la noua valoare reevaluata.

Surplusul de valoare se transforma, prin amortizare, in cheltuiala. Numai plusul de venit poate ajunge profit si se poate repartiza pe dividende.

Legat de trecerea pe rezerva 106 , va recomand articolul :

[ link extern ]