Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Reprezentare in instanta prin mandat/procura
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Reprezentare in instanta prin mandat/procura

Buna ziua.
As avea o intrebare. Am terminat Facultatea de Drept acum cativa ani, insa nu am profesat.
Un vecin al meu care imi este si o ruda mai indepartata m-a rugat sa il ajut cu doua procese, intr-un proces cu Politia Rutiera si in unul de succesiune.
Cum pot oare sa il ajut? Auzisem de asa numitii procuristi...cei care reprezinta pe baza de procura. Este posibil? E nevoie de o procura intocmita in forma oficiala sau este suficienta o imputernicire de mana si copie dupa acte?
Multumesc mult.
Sper ca nu in facultate at auzit de "procuristi":)
Puteti sa-l reprezentati pe respectivul daca aparearea nu este obligatorie ( caz penal ) , iar acesta va face un mandat de reprezentare. Poate fi si declaratia expresa a acestuia facuta direct in fata instantei , cu aceeasi valabilitate.
procura trebuie făcută prin înscris sub semnătură legalizată sau notarială , mandatarul neavocat nu poate pune concluzii decât prin avocat şi poate fi admis numai în cazul rudelor de până la al IV-lea gradul inclusiv.
Iosif Balint, Avocat