avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1661 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta pensionare si penalizari
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta pensionare si penalizari

Buna ziua,

As dori sa stiu si eu pentru tatal meu, daca sunteti amabili, care ar fi varsta de pensionare atata la limita de varsta cat si pentru pensie anticipata/ anticipata partial. Mentionez ca este nascut in Martie 1951 si are 40 ani vechime + 21 luni grupa 2.

De asemenea m-ar interesa cum se calculeaza penalitatile in cazul pensionarii anticipate.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: FlorinL , utilizator 11:46, 5 Ianuarie 2011
Limita de varsta la 65.Anticipat la 60 de ani cu un stagiu total de cotizare de 43 de ani(sau atunci cand va indeplini aceasta conditie) fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 60 de ani cu un satgiu de cotizare de 35 de ani fara stagiu asimilat (conditie indeplinita).Penalizarea este de 45% pe luna(pentru 60 de luni de anticipare)5 ani.Am inteles bine ?grupa II- a doar 1 an si 9 luni(21 luni)sau nu ?Penalizarile sunt de 0,75% pe fiecare luna de anticipare
Da, este vorba de 1 an si 9 luni grupa II-a. Va multumesc pentru raspunsul prompt.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie ginutza 1955 ginutza 1955 Sunt nascuta(F) in 1955 luna Dec.ziua28 cand pot iesi la pensie (anticipat sau partial anticipat) si cu ce penalizare?Mentionez ca am o vechime de 38 ani si 8 ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala barbati mariana74 mariana74 Sunt nascut in 28 o9 1951 am un stagiu de cotizare de 41 ani {fara armata} asi vrea sa stiu cu cat voi fi penalizat ;deoarece doresc sa ies la pensie ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare Mihai42 Mihai42 Buna ziua. Tatal meu este nascut pe 08.05.1958 si are vechime in munca de 38 ani. Ma interesaza cand s-ar putea pensiona anticipat (eventual partial) si ... (vezi toată discuția)