Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta pensionare si penalizari
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta pensionare si penalizari

Buna ziua,

As dori sa stiu si eu pentru tatal meu, daca sunteti amabili, care ar fi varsta de pensionare atata la limita de varsta cat si pentru pensie anticipata/ anticipata partial. Mentionez ca este nascut in Martie 1951 si are 40 ani vechime + 21 luni grupa 2.

De asemenea m-ar interesa cum se calculeaza penalitatile in cazul pensionarii anticipate.

Multumesc.
Limita de varsta la 65.Anticipat la 60 de ani cu un stagiu total de cotizare de 43 de ani(sau atunci cand va indeplini aceasta conditie) fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 60 de ani cu un satgiu de cotizare de 35 de ani fara stagiu asimilat (conditie indeplinita).Penalizarea este de 45% pe luna(pentru 60 de luni de anticipare)5 ani.Am inteles bine ?grupa II- a doar 1 an si 9 luni(21 luni)sau nu ?Penalizarile sunt de 0,75% pe fiecare luna de anticipare
Da, este vorba de 1 an si 9 luni grupa II-a. Va multumesc pentru raspunsul prompt.