avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cartea de munca , trebuie scanata ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cartea de munca , trebuie scanata ?

Am si eu o mica intrebare . Cartea mea de munca este la mine deoarece din anul 2007 mi-a incetat contractul de munca , vreau sa stiu daca trebuie sa o duc la scanat si unde ... macar daca am de platit ceva sa stiu si ptr ce ,,,,desi cred ca era normal ca acest lucru sa fie scris in presa si la tv sa stie tot tugulanul.
Multumesc frumos .
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:59, 5 Ianuarie 2011
daca a-ti lucrat inainte de 2001 atunci da trebuie sa o duceti la scanat la Casa de Asigurari de sanatate ! daca este ulterior aprilie 2001 atunci nu mai trebuie sa o duceti la scanat!
cartile de munca se scaneaza la casa de pensii,nu la sanatate.
insa daca a ti lucrat pana in 2007,scanarea ar fi trebuit sa fi fost facuta.
ar trebui undeva pe prima sau ultima coperta sa existe un cod cu CNP dvs.
luati totusi legatura cu cei de la casa de pensii.este totusi obligatia angajatorului.
m-ar surprinde sa primeasca cartile de munca de la pers fizice.
succes
apr0ape_om a scris:

Am si eu o mica intrebare . Cartea mea de munca este la mine deoarece din anul 2007 mi-a incetat contractul de munca , vreau sa stiu daca trebuie sa o duc la scanat si unde ... macar daca am de platit ceva sa stiu si ptr ce ,,,,desi cred ca era normal ca acest lucru sa fie scris in presa si la tv sa stie tot tugulanul.
Multumesc frumos .


Carnetul de munca trebuie sa fie dus la Casa de pensii in a carei raza aveti domiciliu in vederea scanarii lui.
Data limita era 30.11.2010.
Posibil sa fiti sanctionat cu amenda de la 300 la 600 lei pentru nedepunerea carnetului de munca in vederea scanarii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Carte de munca todea daniel todea daniel Buna seara.....In luna octombrie,mi-am ridicat cartea de munca de la itm-cluj.Pe coperta ei este stampilat:scanat si arhivat conform h.g.......din ... (vezi toată discuția)
Scanare carnete de munca crai crai Buna ziua, am predat la scanat carnetele de munca prin ITM in 2008 si acum sunt colegi de RU care spun ca mai trebuie predate o data si la Casa de pensii ... (vezi toată discuția)
Cm la scanat eudoxiu eudoxiu Buna ziua, Poate stie cineva sa ma lamureasca: am citit pe internet, un articol, tipic romanesc, unde se spunea ca este OBLIGATORIU ca sa fie depuse CM ... (vezi toată discuția)