Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... despagubiri
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

despagubiri

In timp ce conduceam masina institutiei,care are asigurare CASCO am fost accidentat de un autovehicul care are asigurare RCA ,producandu-mi avarii grave.
Soferul autovehiculului care m-a accidentat conducea masina institutiei la care lucreaza.
Am completat formularul CA,iar el si-a recunoscut vina.
S-a intocmit raport de investigatie de catre inspectorul de dauna ,iar descrierea evenimentului este eronata.
Autovehiculul condus de catre mine a avut nevoie de reparatie in valoare de 2,0755.55 RON.

Intrebare:

Institutia trebuie sa dea in judecata S.C.de asigurari unde era asigurat
autovehiculul care m-a lovit?

Eu si celalalt sofer o sa fim parti in proces in ce calitate?

Cererea de chemare in judecata se depune la Tribunal/Judecatorie?

Multumesc anticipat.
Reparatia o faceti pe casco sau rca?
Cel care v-a lovit fiind vinovatul isi va repara masina pe CASCO (daca are), iar dvs. pe RCA-ul lui. Din experienta va spun ca in asemenea cazuri nu se ajunge la proces, fiind o despagubire pe RCA, accidentul nesoldandu-se cu victime.