Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor - indemnizatia pentru cresterea copilului - ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor - indemnizatia pentru cresterea copilului - prima de 500 ron

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu raspunsul la intrebarea : prima de insertie (cea de intoarcere la munca = 500 ron) se da direct fara a beneficia de nici o zi din concediul de crestere a copilului (pana la 1 an sau 2), adica imediat dupa terminarea concediului de lauzie ?

Multumesc
Nu , dupa ce ati beneficiat de un an ( cel putin asa ma inteles eu)
Cei 500 de lei se acorda lunar mamelor care se intorc la serviciu inainte de"motul" copilului,deci inainte sa implineasca un an.Acesti 500 de lei se acorda pana la implinirea celor 2 ani de concediu.Aceasta prevedere se aplica mamelor care nasc incepand cu 1 ianuarie 2010.Trebuie prevazut inca de la depunerea dosarului pentru concediu de crestere a copilului ca doriti sa va intoarceti la serviciu inainte ca cel mic sa implineasca 1 an sau ca doriti sa ramaneti cu el acasa pana la 2 ani.
Buna ziua,

Potrivit OUG nr. 111/2010, persoanele care se intorc la munca, inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 500 lei pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.

Intrebarea mea este daca acest stimulent de 500 ron(de intoarcere la munca) se acorda imediat dupa terminarea concediului de lauzie(de 126 de zile ). Adica, sunt nevoita sa stau cateva zile in concediu de crestere al copilului sau minim o luna si apoi sa ma intorc la munca ?

Va multumesc pentru ajutor.