avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1822 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce se poate face? Politia tergiverseaza un dosar penal ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce se poate face? Politia tergiverseaza un dosar penal !

Am un frate vitreg numai de tata- Actualmente tatal meu cit si mama sa sunt decedati .Fratele, bonlav ( handicap grav ) Diagnostic : Intirziere mintala severa. Dupa moartea mamei sale, 2008-pina in luna martie 2010 a fost luat de un var sal ingrijeasca. .Mai exact sotia acestui var ia fost Asistenta angajata de primarie- Si atat. Primea un salariu.-Nu a fost nimeni curator- nimeni Tutore- Drepturile banesti,,Indemnizatie de persoana cu handicap- erau ridicate cu buletinul persoanei bonlave- de semnat semna,, varul sau,, numitul,, x,, Semna in si cu numele persoanei cu handicap. Banii niciodata nu au ajuns la cel bonlav.-La mutat in provincia si timp de 2 ani de zile- numitul ,,x,, ia inchiriat casa, bomlavului ramasa mostenire - A inchiriat-o in scopuri persomale.Retineti : Fara a fii curator sau tutore. Timp de 2 ani acest bonlav a fost tinut la o stana de oi din jud calarasi.
In urma nenumaratelor corectii primite fugit de la persoanele care trebuia sa aiba grija de el.- Din luna martie 2010 am anuntat politia jud. Calarasi. Retineti: sau deschis 2 dosare penale. 1.Pentru loviri si alte violente.- 2. Evaziune fiscala- deoarece varul ,,x,, nu a platit taxe si impozite la venitul realizat din chiria obtinuta pe apartamentul bonlavului.- Domnilor doamnelor de profesie avocati- Va rog in a ma sfatuii ce sa fac. Eu acum sunt curatorul legal al acestuii bonlav- ramas cu multe datorii catre stat cit si catre diferite firme,,Romtelecom,, impozite..etc. Eu am sesizat politia din calarasi anul trecut in luna martie. Am arata ca iau fost luati banii (indemnizatia de persoana cu handicap ) am aratat politiei ca nimic din munca parintilor nu mai exista (fiind furate)- Am aratat politiei ca ia fost inchiriat apartamentul 2 ani si banii au fost luat de dl,,x,,- Am aratat politiei ca:acest bonlav a ramas cu datorii imense. fiind exploatat la maxim de acest domn,,x,,-- Va rog sa credeti ca nimic nu sa intimplat- Am facut demersuri catrre Parchet - toate merg spre rezolutie la politie-- Aceiasi politie-- care tergiverseaza cazul si incearca din rasputeri a musamaliza situatia- Am incercat sa apelez la posta romana pentru a obtine acele taloane,,de indemnizatie persoana cu handicap,, care au fost semnate de acel domn ,,x,, vara vreo procura notariala- sau fara vreo curatela. Posta ma refuza. desii am arata ca sunt curatorul ,acestui bonlav.,,in care se scrie- ca pot administra bunurile si banii- Si pentru care dau socoteala in fata Autoritatii tutelare.- Nimeni nimic. Politia imi spune ca posta romana nu doreste a le da,,cupoanele in vederea experizarii- Posta romana imi scri ca politia nu a cerut asa ceva.. Va rog ce ma sfatuiti- ce sa mai fac ? mai exista dreptate si lege in tara asta ? va rog indrumati-ma ?
Cel mai recent răspuns: Silvia Renate Mihai , Avocat 15:58, 5 Ianuarie 2011
1. La cererea politiei, Posta romana e obligata sa le puna la dispozitie. Dar si ea este posibil sa fie implicata, prin angajatii ei, din ceea ce sustineti.
2.Faceti o plangere pentru tergiversarea solutionarii cauzei, la procurorul de caz sau prim-procuror, depinde in ce faza procesuala este dosarul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Persoana cu handicap -furata si pacalita de sotul asistentei sociale-angajata de primarie--ajutati cu un raspuns- drept penal ! doderosandro doderosandro O persoana cu handicap sever ( retard mental ) care dupa moartea parintilor a fost luata din Bucuresti unde avea un apartament mostenit. A fost dusa in ... (vezi toată discuția)
Cerem sfatul unui avocat penalist ? doderosandro doderosandro O persoana cu handicap sever ( retard mental ) care dupa moartea parintilor a fost luata din Bucuresti unde avea un apartament mostenit. A fost dusa in ... (vezi toată discuția)
Furt ? sau tilharie ? sau nimic ? speta f. f. grea ! cine poate da un sfat ? va rugam din suflet ! dorudoru dorudoru Am o cunostiinta-in virsta de 34 ani bonlav mintal ( Retard mintal accentuat ) Handicap gr.1- Dupa ce parintii lui au murit un var al acestuii bonlav la luat ... (vezi toată discuția)