Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... amenda penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

amenda penala

amenda penala se cunoaste la cazier din momentul cand ai achitat-o ? sau de la terminarea procesului ???
se recunoaste la cazier dupa ce sentinta a ramas definitiva.
fie ca se achita fie ca nu
Amenda penala este trecuta in fisa de cazier judiciar,dupa ce sentinta a ramas definitiva.Nu are nici o relevanta daca ati platit-o sau nu,in sensul aratat.
Relevant este ca daca nu o achitati se poate transforma in inchisoare cu executare.
andymaurul, utilizator
Amenda penala va apare in cazierul dvs. in momentul in care hotararea de condamnare a ramas definitiva.
Ea va figura in cazierul dvs. timp de 3 ani de la data ramanrii definitive a hotararii de condamnare si in situatia in care in acest termen nu ati savarsit o alta infractiune, la implinirea celor 3 ani va interveni reabilitarea de drept.